X


Fransa Parlamentosu Kripto Paralara Yönelik Gelir Vergisi Oranının Düşürülmesi İçin Harekete Geçti

Fransa Parlamentosu'nun Ekonomi Komisyonu, kripto paralara uygulanan gelir vergisini oranının düşürülmesi için yeninden toplandı.
14:00
9 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fransa Parlamentosu’nun Ekonomi Komisyonu kripto paralardan elde edilen gelirlere yönelik vergi yükünü hafifletmek için çarşamba günü bir araya geldi.

Fransa’da kripto paralardan elde edilen sermaye gelirleri %36,2 oranında vergilendirilirken gayrimenkul dışındaki varlıklarda gelir vergisi oranı ise %30. Ekonomi Komisyonu dün gerçekleşen oturumda kripto paralardan elde edilen sermaye gelirlerini diğer sermaye gelirleriyle aynı oranda vergilendirmeye ikna oldu. Ancak bu değişikliğin henüz yasal olarak bağlayıcılığı bulunmuyor. Eğer yasa tasarısı nihai şekline kavuşur ve komisyon tarafından onaylanırsa 2019 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek.

Bu yılın nisan ayında Fransa’da kripto paralardan elde edilen gelir vergisinin %45’ten %19’a düşürülmesi gündeme gelmişti. Şu anda kripto para yatırımcılarının ödemek zorunda olduğu gelir vergisi yatırım amacına göre değişiyor. Eğer tasarı yasalaşırsa vergi oranı hem bireysel yatırımcılar için hem de kurumsal yatırımcılar için %30’a sabitlenecek.

Gelir vergisine tabi olmak için öncelikle kripto paralardan sermaye geliri elde etmelisiniz. Örneğin şu anda 6.500 dolar değerinde bir Bitcoin’iniz var. Bitcoin bir yıl içerisinde 7.000 dolar oldu ve elinizdeki Bitcoin’i satarak 500 dolar kâr elde ettiniz. 500 dolar sizin sermaye geliriniz, bu nedenle ödemek zorunda olduğunuz gelir vergisi 500 dolar üzerinden hesaplanır.

Sermaye geliri vergisi oldukça basit ve anlaşılır. Yıl boyunca elde edilen kârların bir kısmı devlete vergi olarak ödenir. Eğer Fransa Parlamentosu’nun Ekonomi Komisyonu’ndan yasa tasarısı geçerse Fransa’da kripto paralardan elde edilen gelirlere uygulanan vergi oranı %6,2 azalacak ve %30’a gerileyecek.

Kaynak: Reuters

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar