X


Alibaba Kendi NFT Pazaryerini Açıyor! Devlet Destekli Kripto NFT Satışı Başlıyor!

Çin kripto paralar konusunda sert adımlar atarken sektörde yer edinme çabalarını da devam ettiriyor!
23:00
17 Ağustos 2021

Alibaba Group Holding, Eyalet hükümetinin desteğiyle birlikte kendi NFT satış portalını açacak. Çin merkezli teknoloji devi Alibaba Auction’da yeni bir bölümü duyurdu. Blockchain tabanlı dijital telif ve varlık ticareti olarak isimlendirilen bu hizmet ciddi hacme ulaşabilir. Çin kendi dijital para birimiyle kripto paralara meydan okurken, Alibaba gibi şirketler aracılığıyla ekosistemin güçlü kalelerini yıkmaya çalışıyor.

Alibaba NFT Pazaryerini Açıyor

Çin hükümeti blockchain konusunda ciddi atılımlar yapmak istiyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde dünyanın en gelişmiş blockchain yapısını devlet eliyle kurmak isteyen Çin, bunun bir parçası olarak birçok alanda faaliyetlerini derinleştiriyor. Bu kimi zaman direkt kamu eliyle olurken bazen Alibaba gibi güçlü şirketleri kullanıyor.

Ürünler sistemde listelenmeye başlandı. Eylül 1 itibariyle de satışların başlaması hedefleniyor. Yazarlar, sanatçılar, müzisyenler ve daha fazlası Alibaba üzerinden NFT satışları yapabilecek. Her müzayede için 15 dolar başlangıç bedeli belirlendi. Elbette katılım sağlayabilmeniz için bir depozito yatırmanız da gerekiyor. Eğer profilinizde 500 dolar depozito bedeli bulunuyorsa NFT satışlarına katılabilirsiniz.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Alibaba, Dunhuang Mağaraları‘ndaki iki sanat eseri için sınırlı sayıda NFT üretmiş ve satışını gerçekleştirmişti. AntChain Fan Grain programıyla yapılan satışlar 8.000 NFT çok kısa sürede tükendi.

NFT Alanı Hızla Genişliyor

Dünyaca ünlü müzayede şirketleri, galeriler ve çok sayıda şirket bu alanda çalışmalar yapıyor. NFT değiştirilemez mülkiyet kanıtı olarak insanların büyük beğenisini kazandı. Son derece yeni bir alan olmasına rağmen yoğun talep, onun hızla büyümesine sebep oluyor.

NFT’ler 2021 yılının başında popüler hale geldi. İkinci çeyrekle birlikte çok sayıda kripto yatırımcısı NFT ile ilgilenmeye başladı. Ciddi anlamda yatırımlar yapıldı ve çok sayıda NFT projesi başlatıldı. Temmuz ayının başına kadar 2,5 milyar dolar değerinde NFT satışı yapıldı. Geçtiğimiz yıl ilk iki çeyreğin toplamı sadece 13 milyon dolardı. Sadece bu iki rakam bile büyümenin ne denli agresif olduğunu gözler önüne seriyor. Yıl sonuna kadar 2,5 milyarın katlanması ve artan ilginin önümüzdeki yıl da devam etmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar