reklamı kapat

ABD’den Gelen Bu Haber, Altın ve Bitcoin Fiyatlarını Vurdu

Bitcoin neden düşüyor?
15:11
12 Ağustos 2020

Hem ONS Altın hem de Bitcoin fiyatı geçtiğimiz iki gün içerisinde çok sert bir şekilde geriledi. Bunun sebebinin Rusya’dan gelen aşı haberi olduğu düşünülse de ABD’de görülen bir gelişmenin de sert etki yarattığı ifade edilebilir.

Dünyanın en güvenli yatırım araçlarından birisi olarak bilinen ABD hazine tahvillerinin getiri eğrisi Koronavirüs krizi esnasında inanılmaz bir şekilde gerilemişti. Özellikle 10 yıllık hazine tahvillerinde görülen sert düşüş, Altın gibi faiz getirisi olmayan güvenli limanlara olan ilgiyi arttırdı. Geçtiğimiz günlerde ise hazine tahvillerinin getiri oranında bir değişim oldu.

Altın ve Bitcoin, ABD Yüzünden Düşüyor

Eski Bank of America yöneticisi olan Michael Widmer konu hakkında yaptığı açıklamada şu an için tahvil getirilerinin ciddi bir şekilde arttığını ve önümüzdeki haftalarda da artışın devam edeceğini ifade etti. Uzman isim bunun Altın yatırımcılarını cezbeden bir gelişme olduğunu ve fiyatın tam olarak bu sebepten düştüğünü düşünüyor.

Eğer hazine tahvilleri eski getiri oranlarına kadar çıkarsa bu durum hiçbir faiz getirisi olmayan Altın yatırımını daha az cezbedici bir hale sürükleyebilir. Tahvillerin getirisinin artması aynı zamanda ekonominin toparlandığı anlamına da geliyor.

ONS Altın bu haber ile 2.000 dolar altına inerken Bitcoin ise 11.485 dolara kadar geriledi. ABD Dolar Endeksinin de artıyor olması önümüzdeki günlerde de BTC ve Altın fiyatlarındaki düşüşün devam edeceği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.