ABD’de Kripto Varlık Piyasasının “Birincil Regülatörü” Hangi Kurum Olacak: SEC mi Yoksa CFTC mi?

Bir yandan SEC, kripto para ekosisteminde regülatör kurum rolünü üstlenirken, bir yandan da CFTC Başkan Yardımcısı, yetkilerin genişletilmesini talep ederek "birincil düzenleyici" kurumun, CFTC olması gerektiğini dile getirdi.
16:14
28 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

CFTC Başkan Yardımcısı Rostin Behnam Çarşamba günü yaptığı onay oturumunda, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) dijital varlıklar için “birincil regülatör kurum” olmaya hazır olduğunu söyledi.

CFTC’nin Yetkiler Genişletilsin Talebi

Kripto para ekosistemindeki dijital varlıkların yaklaşık %60’ının emtia olduğunu ifade eden Behnam, mevcut durumu göz önünde bulundurarak CFTC’nin yetkilerinin genişletilmesinin, önemli olduğunu dile getirdi. CFTC Başkan Yardımcısı Behnam, aksi halde CFTC’nin düzenleyici tarihsel rolünden ayrılabileceğini söyledi. Kripto varlık ekosisteminin büyüyen piyasa değerine vurgu yapan Rostin Behnam, CFTC’nin” birincil düzenleyici” konumda olmasının yasal düzenlemeler için çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

SEC de Birincil Düzenleyici Kurum Olmak İstiyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, daha öncesinde kripto para birimlerinin çoğunun öz sermaye olduğunu iddia etti. Bu nedenle, Behnam’ın dile getirdiği kripto para birimlerinin %60’ının emtia olduğu iddiası, Gensler’ın konuya ilişkin görüşüyle bağdaşmadı. Gary Gensler da, SEC’nin kripto para piyasası üzerindeki düzenleyici yetkisini arttırmak için sıkı bir çalışma yürüttü.

SEC, Bu Kez Medya Kuruluşlarını Hedef Aldı! 539 Milyon Dolar Ceza Kesti

SEC, Bu Kez Medya Kuruluşlarını Hedef Aldı! 539 Milyon Dolar Ceza Kesti

Nihai Kararı Kongre Verecek

Şu anda CFTC, kripto türevleri piyasasını denetlemektedir ve kripto spot piyasasında dolandırıcılığa karşı önlem alabilmektedir. Öte yandan SEC, menkul kıymetleri listelemek veya takas etmek isteyen varlıkları denetlemektedir. Mevcut durumda kripto spot piyasası için federal bir düzenleyici bulunmamaktadır. Dijital varlık piyasasında “birincil düzenleyici kurumun” hangisi olacağına, Kongre karar verecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar