reklamı kapat

ABD ve Güney Kore 4. Sanayi Devrimi İçin Güçlerini Birleştirdi

14:00
23 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Seoul’de düzenlenen basın toplantısında ABD ve Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı 4. Sanayi Devrimi’ne doğru atılacak adımlar için birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından tanımlanan 4. Sanayi Devrimi’nin kamu sektörü ve özel sektörde küresel teknolojik gelişmelerin yaşam ve çalışma biçimimizi değiştireceği öne sürülüyor. Bu teknolojik gelişmelerde en büyük rollerden birini de Blockchain üstleniyor. WEF aralarında teknoloji öncüsü akademisyenler, girişimciler ve firmalar bulunan üyelerden oluşuyor.

Dün düzenlenen basın toplasında ABD ve Güney Kore’nin bilgi ve iletişim teknolojisi politikalarında birlikte hareket etmeyi planladıkları açıklandı. Aynı zamanda iki ülke de verilerin en önemli kaynak haline geleceğini düşünüyor bu yüzden siber güvenlik ve gizliliğin üzerinde çalışılması gerektiği belirtiliyor. Daha önce Colorado eyaleti senatosu verilerin korunması ve siber güvenliği geliştirmek adına Blockchain kullanımını içeren yasa tasarısını oy birliği ile kabul etmişti.

Anlaşmaya varan iki ülke Uluslarası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü (OECD) gibi uluslar arası organizasyonlarla birlikte daha şeffaf ve global internet yönetimi üzerine yoğunlaşacak. Blockchain’in sunduğu yeniliklerden bu alanda faydalanılacak. Ayrıca Koreli elektronik devi Samsung ve ABD merkezli Microsoft’un iki ülkeye bu yolda yol göstermesi planlanıyor. İki büyük şirketin de Blockchain alanında yatırımları bulunuyor. Nisan ayında Samsung Kore yönetimiyle sağlık sektörü, kamu güvenliğini ve ulaşımı Blockchain yardımıyla geliştirmek adına 2022’e kadar anlaşma yapmıştı.

Diğer yandan ABD ve Güney Kore dijital ekonomi, sınır ötesi veri aktarımı, 5g iletişimi ve yapay zeka alanlarında yeni girişimlerin ardından Blockchain teknolojisinin birçok sektörü etkisi altına alacağını ön görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER