X


ABD SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Ekosisteminin Geleceği Hakkında Konuştu

Gensler, finansın güvenle ilgili olduğunu belirtirken kripto para platformlarının düzenleyici bir çerçeveye ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.
17:30
1 Eylül 2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, kripto para düzenlemeleri hakkında ilginç demeçler verdi. Gensler, finansın güvenle ilgili olduğunu belirtirken kripto para platformlarının düzenleyici bir çerçeveye ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

SEC Başkanı’nın Açıklamaları

Medyaya yansıyan son açıklamalarına göre ABD SEC Başkanı Gary Gensler, kripto tabanlı platformların varlığını sürdürebilmesi adına düzenleyici bir ortama ihtiyaç duyduğunu belirtti. Başkan, yatırımcıları korumak ve yasa dışı finansal faaliyetlerle mücadele etmek için kripto varlıklarının kamu politikası zorunluluklarını yerine getirmesi gerektiğini aktardı. Gensler, kripto para piyasası değerinin 2 trilyon doları aştığının altını çizerken şunları kaydetti:

Kripto para birimlerin küresel piyasa kapitalizasyonunda şimdiden 2 trilyon doları aştığı görülmekte ve kripto bundan beş yıl ve 10 yıl sonra herhangi bir düzeye sahip olacaksa, bunun bir düzenleyici çerçeve içerisinde olması gerekir. Tarihsel olarak her şey ortada. Finans, güvenle ilgilidir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto para borsalarının SEC’e kaydolması önerisini yineleyen Gensler, bugün faaliyette olan ve daha iyi etkileşim sağlayacak bir çok platform olduğunu bildirdi. SEC Başkanı, geleneksel broker’ların eksikliğinin kripto ve merkezsiz finans (DeFi) platformlarını düzenleyiciler için zorunluluk haline getirdiğini çünkü DeFi ekosisteminde yasanın kime uygulanacağının belirsiz olduğunu belirtti.

DeFi Parantezi

DeFi platformları hakkında incelemelerini derinleştiren SEC, analitik firmaları ile anlaşmalar sağlamıştı. Gary Gensler, DeFi protokolleri hakkında görüşlerini aktardı:

Onların yalnızca web’de yayınlanan yazılımlar olduğunu söylemek yanlış olur. New York Menkul Kıymetler Borsası kadar merkezi değiller. Bu oldukça ilginç bir nokta.

Gary Gensler Nisan ayında göreve başlamasının akabinde kripto ekosistemi için sağlam düzenlemeler gerektiğini ve borsaların düzenlenmesi adına adımlar atılması çağrısında bulunmuştu.

Gensler, yatırımcı güvenliği konusunun altını çizerek denetlemelerin odak noktası olmasını belirtti. Öte yandan bazı kripto liderleri, daha ağır düzenlemelerin yasa dışı faliyetleri tümüyle engellemeye yardımcı olmayacağına inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar