X


ABD İç Gelir Servisi (IRS) Önümüzdeki Yıl Daha Fazla Kriptoya El Koyacak!

Kripto paraları kullanan siber saldırganlara gözdağı veriliyor.
20:28
26 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

İç Gelir Servisi (IRS), önümüzdeki yıl milyarlarca dolar değerinde kripto paraya el koymayı hedefliyor. IRS Suç Soruşturma Şefi Jim Lee, biriminin 2021’de ulaştığı önemli başarıları paylaştı ve gelecek yılın neden daha “verimli” olabileceğini açıkladı. Kripto paraları kullanan dolandırıcılar artık eskisi kadar özgür değil ve kripto zulalar tek tek patlatılıyor.

Kripto Para Kullanan Suçlularla Mücadele

Bloomberg Crypto’nun makalesine göre, ele geçirilen kripto, 2021 mali yılında vergi uygulama kurumu tarafından el konulan tüm varlıkların %95’ini oluşturuyor. Bay Lee, bu yıl ele geçirilen 3,5 milyar dolardan 1 milyar dolardan fazlasının şu anda feshedilmiş darknet pazar yeri Silk Road’un saldırganlarına ait olduğunu açıkladı.

Kripto paralar elektronik dolandırıcılık, kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı ve vergi kaçakçılığı gibi birçok suça alet edilebiliyor. Elbette banknot dolarla kadar suça bulaştıklarını söylemek güç, ancak siber saldırganların işini kolaylaştırdığı da bir gerçektir. Siber dolandırıcıların elindeki süper yetenek, genişletilen düzenlemeler ve merkezi borsaların düzenleyicilerle sıkı ilişkileri sebebiyle uçup gitmek üzere.

Açık Kaynak İstihbaratı ile Mücadele Ediliyor

Ülkemizde çok bilinmeyen bu kavram aslında dünya genelinde daha bilinir hale geliyor. Açık kaynak istihbaratı (OSINT) herkesin ulaşabildiği bilgileri doğru bir biçimde işleyerek hedef verileri tespiti amaçlar. Eğer internette neyi nasıl araştıracağınızı biliyorsanız birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. IRS bu konuda uzman kişileri bir süredir zaten istihdam ediyor.

Bu çabaları kolaylaştırmak için IRS, önümüzdeki yıl Kuzey Virginia’da Gelişmiş İş birliği ve Veri Merkezi’ni başlatacak.

Bu nedenle, 2022’de hizmet çok daha etkileyici miktarda kripto ele geçirecek. Bu planlar, kripto brokerlerinin işlemlerin çoğunu IRS‘ye bildirmelerini sağlayan Başkan Joe Biden tarafından onaylanan yakın tarihli bir yasayla desteklenmektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar