reklamı kapat
  • BTC  :  37.837,63 ₺
  • ETH  :  3.053,81 ₺
  • BCH  :  4.551,80 ₺
  • XRP  :  3,52 ₺
  • BTC 37.837,63 ₺
  • ETH 3.053,81 ₺
  • BCH 4.551,80 ₺

ABD Blockchain Projelerine Fon Yağdırdı

17 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti blockchain araştırması yapan üç startup’a toplam değeri 2.25 milyon doları bulan ödeme yaptı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığına (DHS) göre bağışlar Küçük İşletmeler İnovasyon Araştırması girişimi dahilinde veriliyor.

Peki bağış alan şirketler hangileri? DHS, üçü blockchain ile çalışan 12 şirket arasında 9.7 milyon doları paylaştırdığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre firmalar araştırmaları karşılığında yaklaşık 750 bin dolar aldı.

Blockchain çalışmaları sonucunda ödül alan şirketler şu şekilde sıralanıyor:

BlockCypher: Startup, “çoklu blockchain’ler, uygulamalar ve matematiksel analizler için blockchain platformu” sayesinde bağışa layık görüldü.

Digital Bazaar: DHS açıklamasına göre şirket “amaca uygun dağıtımlı defterlerden” faydalanan “doğrulanabilir alacaklar projesi” ile ödenek almaya hak kazandı. Tıpkı BlockCypher gibi Digital Bazaar da 2016’da DHS ödeneği almıştı.

Evernym: Yine DHS’nin açıklamasına göre Utah merkezli şirket hak kazandığı fonları “blockchain altyapılı merkezsiz anahtar yönetimi” araştırmasında kullanacak.

Büyük resme baktığımızda ise yine olumlu sonuçlarla karşılaşıyoruz. İç Güvenlik Bakanlığı ödeneklerle birlikte blockchain yatırımlarının kapsamını genişletiyor.

Biraz da yakın tarihe göz atalım. İç Güvenlik Bakanlığı 11 Aralık 2011’deki ikiz kulelere yapılan terörist saldırı sonrasında George W. Bush yönetiminde kuruldu. Bakanlık şu ana kadar blockchain alanındaki en hareketli Amerikan bakanlıklardan biri olarak görülüyor. DHS’nin fon aktarımı yaptığı bir araştırma laboratuvarı geçtiğimiz sene blockchain projesi yönetmiş; bitcoin işlem analiz aracı geliştirmişti.

Ulusal Bilim Vakfı (NSF) başta olmak üzere federal fonlama yapılan bazı kuruluşlar geçtiğimiz sene blockchain temelli araştırma faaliyetleri için ciddi miktarda kaynak ayırmaya başladı.

loading...