f ABD Adalet Bakanlığı İddiası Binance'i Salladı! BNB Coin Son 1 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü! › COINTURK

ABD Adalet Bakanlığı İddiası Binance’i Salladı! BNB Coin Son 1 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü!

Özet

  • Binance'in hizmet coin'i BNB, ABD Adalet Bakanlığı'nın (DoJ) yaptırım ihlali iddiaları nedeniyle satış baskısı altında.

  • Binance şu anda Rusya'daki faaliyetlerini ve ABD'nin Rusya'ya karşı yaptırımlarını ihlal ediyor olabileceği gerekçesiyle soruşturma altında.

  • Binance, global yaptırım kurallarına uyduğunu ve kara listeye alınmış aktörlerin platforma erişimi engellediğini savunuyor.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
09:30
23 Ağustos 2023

Binance’in hizmet coin’i BNB (BNB), kripto para borsasını çevreleyen kritik bir sorunla ilgili son haber akışının ortasında yeniden ciddi satış baskısı altına girdi. Bu satış baskısı, kaynakların ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) Binance’in Rusya’ya uygulanan yaptırımları ihlal ettiği yönünde bulgulara ulaştığı iddiası üzerine geldi.

Binance’in BNB’si Bir Kez Daha Ağır Darbe Aldı

BNB, 22 Ağustos’ta yüzde 3,6’ya varan bir düşüşle 203,59 dolara gerileyerek yılın ilk gününden bu yana verdiği kayıp yüzde 15’e çıktı. Bu düşüş, Aralık ayından bu yana kaydedilen yaklaşık yüzde 50’lik değer artışıyla toplam piyasa değerinin 1 trilyon doların üzerine çıkması ve Bitcoin‘in (BTC) yılın başından bu yana değerini yüzde 56’nın üzerinde artırmasına rağmen gerçekleşti. Şu anda BNB, yaklaşık 33 milyar dolar piyasa değeri ile 213 dolardan işlem görüyor ve en büyük dördüncü en büyük kripto para konumunda.

Binance, son zamanlarda farklı yargı bölgelerindeki düzenleyici ve ödeme ortaklarıyla karşı karşıya kaldığı sorunlarla başa çıkmak için çok zor günler geçiriyor. Dahası düzenleyici sorunlarının ortasında, Checkout.com Binance’e bir ödeme hizmeti sağlayıcısı olarak hizmet vermeyi bırakan son şirket oldu.

ABD Adalet Bakanlığı: Binance, ABD’nin Rusya’ya Yaptırımlarını İhlal Etti

ABD, Ukrayna’nın işgal etmesinin ardından geçen yıl ABD’nin Rusya’ya yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Yaptırımlar Binance’in Rusya’daki faaliyetlerini azaltmak zorunda bıraktı ancak, harici olarak derlenen bulgular Binance’in hala Rus rublesi cinsinden önemli işlem hacimlerine ulaşmaya devam ettiğini gösteriyor.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), Binance kullanıcılarının yaptırım uygulanan bankalardaki fonlarını aracı kurumlar vasıtasıyla borsa bakiyelerine çekebildiklerini tespit etti. Buna ek olarak Binance, kripto paralar için eşten eşe Rusya rublesi takasını kolaylaştırıyor ve bu işlem genellikle Batı’nın kara listesinde yer alan bankalarla sağlanıyor. Kripto para borsasının web sitesinden, kullanıcılara ait ekran görüntülerinden ve resmi sohbet gruplarındaki mesajlardan elde edilen kanıtlar bu yöndeki eylemleri doğruluyor.

WSJ’ye konuşan konuya yakın bir kaynak, DoJ’un ABD‘nin olası ihlallerle ilgili olarak Binance hakkında bir soruşturma yürüttüğünü doğruladı. Gelişmeyle ilgili konuşan bir Binance sözcüsü “Binance küresel yaptırım kurallarına uymakta ve uluslararası toplum tarafından kara listeye alınmış kişi, kuruluş, kurum ve ülkelere yaptırım uygulayarak bu aktörlerin Binance platformuna erişimini engellemektedir. Binance’in Rusya’da ya da başka bir yerde hiçbir bankayla ilişkisi yoktur.” açıklamasında bulundu.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI