450 Milyar Dolarlık Bankadan Blockchain Atağı!

Bir ilk gerçekleşiyor, diğer bankalar da harekete geçebilir.
21:40
20 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

İki şirket, bunun türünün ilk örneği olacağını söyledi. Dünyanın en büyük bankalarından biri artık düğmeye bastı. Financial Times tarafından yayınlanan habere göre JPMorgan Chase, ödemeler için blockchain tabanlı bir sistem kuracak. Peki bu ne anlama geliyor?

JPMorgan Blockchain

JPMorgan Chase, ödemeler için blockchain tabanlı bir sistem geliştirmek üzere Alman sanayi grubu Siemens ile ortaklık kurdu. Sistem, Siemens‘in kendi hesapları arasında otomatik olarak (şimdilik ABD doları olarak ve gelecek yıl Euro desteklenecek şekilde) para transferi yapmak için kullanılacak. Raporda, uygulamanın, ödemelerin kaydedilmesi ve doğrulanması için gereken çeşitli eylemlerin otomasyonuna yönelik olacağı belirtildi.

Altyapı, Siemens’in ilk istemcisi olduğu JPMorgan‘ın blockchain birimi Onyx’i kullanıyor. Onyx’in küresel para sistemleri başkanı Naveen Mallela, ABD bankacılık devinin Onyx sistemi için bir müşteri hattına sahip olduğunu söyledi. Mellela, altyapının programlanabilir ödemeleri otomatik ödemeler ve düzenli siparişler gibi mevcut kullanımların ötesinde olacağını söyledi.

Bu gelişme, dünyanın önde gelen kurumları arasında günlük operasyonlarının verimliliğini artırmak için blockchain teknolojisinden yararlanma konusundaki artan iştahı temsil ediyor.

Blockchain Yoğun İlgi Görüyor

Çin, kendisini kripto paraların karşısında konumlandırsa da sağladığı teknolojik yenilikten yani blockchain’den faydalanmaktan geri kalmıyor. Geliştirdiği dijital yuan bu teknolojiyle çalışıyor ve uzun süredir pilot uygulamaları devam ediyor.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülke ise itibari para birimlerini blockchain destekli hale getirmek için çabalıyor. Öte yandan kripto para endüstrisi blockchain’in daha gelişmiş versiyonlarının test etmeye ve yeni teknolojiler üretmeye devam ediyor. Yakın gelecekte eşsiz teknolojisiyle ön plana çıkan kripto girişimlerinin büyük şirketlere ve devletlere bu noktada kılavuzluk etmesi bekleniyor. Daha şimdiden Ripple, dünyanın birçok ülkede faaliyetlerini genişletiyor. XLM ise Ukrayna bölgesinde CBDC çalışmalarına katılıyor.

Kripto para endüstrisinin gelişmesi ve geleneksel finansal alternatif yeni çözümler üretmesi artık dijital finansın “blockchain” etrafında gelişmesini destekleyecek. Elbette bu alanda kendini ispatlayan projeler market değerlerini onlarca kat artırma fırsatı yakalayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar