reklamı kapat

2008 Yılındaki Krizde Blockchain Teknolojisi Olsaydı

CFTC Başkanı 2008 yılında Blockchain teknolojisi kullanılıyor olsaydı her şeyin daha kolay aşılabileceğini düşünüyor…
7 Mart 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC) başkanı Christopher Giancarlo 6 Mart’ta Washington DC’de düzenlenen 4. DC Blockchain zirvesinde 2008 yılındaki mali kriz hakkında konuştu. Giancarlo, 2008 mali krizi sırasında Blockchain teknolojisi kullanılıyor olsaydı düzenleyicilerin verdiği gerçek zamanlı tepkilerin daha farklı olabileceğini dile getirdi.

2008 Mali Krizi

Cointelegraph’ın haberine göre, Giancarlo yaptığı konuşma sırasında, 2008 yılındaki mali kriz esnasında tüm dünyada büyük rol oynayan büyük komisyon firması GFI Group’taki genel başkan yardımcılığı sırasındaki kişisel deneyimlerinden faydalandı. Küresel krediler kontrolden çıktığı için yaşanan kriz sırasında GFI’da yaşanan panik ve korku havasına değinen Giancarlo şunları dile getirdi:

Amerikalı düzenleyicilerden Lehman Brothers’ın da dahil olduğu birçok büyük finansal kurumun kredi borcu takas sözleşmesi (CDS) işlemlerine maruz kaldığı ile ilgili çağrılar aldığımızı hatırlıyorum. Aslında sözleşmeler bir saatte bozulmuştu. Düzenleyicilerin risk olduğu konusunda uyarmak için kısa telefon görüşmeleri yapmaktan başka yolu olmadığı açıktı.


Blockchain Olsaydı…

Giancarlo’ya göre, o dönemde  Blockchain teknolojisi kullanılıyor olsaydı, “düzenlenmiş tüm piyasa katılımcılarının gerçek zamanlı muhasebe kayıtları” bu teknoloji sayesinde sunulabilecekti. Bu sayede düzenleyiciler sarsılmış ve başarısız olmuş sistemin içindeki piyasayı koruyabilecekti.

Ancak 2008’de gerçek zamanlı muhasebe defterlerinin ortaya çıkarılması yerine düzenleyiciler, GFI gibi firmaları piyasa bilgilerini elle toplamaya çağırdı. Dolayısıyla bu şirketler karmaşık, bireysel ticaret portföylerini yeniden oluşturmak için parça parça verileri bir araya getirmek zorunda kaldı. CFTC Başkanı bu durumu şu şekilde özetliyor:

Blockchain teknolojisi Wall Street’teki işlemler için on yıl öncesinde kullanılıyor olsaydı, ne gibi bir fark yaratabilirdi? En azından ortaya çıkan düzensiz tepkiler yerine çok daha iyi ayarlanmış düzenlemeler yapılabilirdi.

Öte yandan Giancarlo kasım ayında da Blockchain teknolojisiyle ilgili açıklamalar yapmıştı. Giancarlo, bu teknoloji sayesinde düzenleyicilerin yatırım piyasalarını daha iyi denetleme imkanı bulabileceğini ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.