X


Yüzde 29 Milyon Bile Var! 2021 Yılının En Fazla Kazandıran Altcoinleri!

12 ay önce hangi altcoini alsaydınız zengin olurdunuz? Piyasa bugün de düşüyor fakat buna alışmış olmasınız, gelin birlikte son 12 ayın en fazla kazandıran projelerini incelelim.
20:25
6 Ocak 2022

Benzer bir içeriği 2023 yılının 6 Ocak tarihinde de yayınlamak dileğiyle son 12 ayda yatırımcısına en fazla kazandıran altcoinleri ele alıyoruz. Bunların içinde %673 kazandıran da bulunuyor %29.513.624 kazandıran da peki siz bunlardan herhangi birine 12 ay önce yatırım yaptınız mı?

2021 Yılı ve Kripto Paralar

2021 yılı kripto için eşi görülmemiş bir yıldı. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) yıl boyunca sırasıyla %60,58 ve %408,5 kazandı. DeFi, NFT’ler, DApp’ler ve DEX’ler sırasıyla büyük patlamalar yaşadı fiyatları hızla ivme kazandı. Son çeyrekte artan Metaverse ilgisi de birçok altcoinin ciddi artış yaşamasına sebep oldu.

Bugünlerde ise piyasa negatif ve Bitcoin’in 42.000 dolar altına düşme riskiyle yatırımcılar geriliyor. Hem bir miktar moral olması hem de yakın geçmişi hatırlamak için 2021 yılının en iyi performans gösteren kripto paralarını ele alalım.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

2021 Yılının En Fazla Kazandıran Altcoinler

Bu yılın kahramanlarını ele almadan önce ekosistemin ne denli riskli olduğundan da bahsedelim. Birçok kripto para bu yıl sıfırı da gördü. Yani %10000 kazanç bekleyerek yatırım yapılan projeler rug pull, hack ve birçok sebepten piyasadan silinip gitti. Tam da bu yüzden yatırım yapacağınız projenin size her zaman para kazandırmayabileceğinin farkında olmanız gerekir.

Shiba Inu

Tabii ki, en üst sırada ikonik meme tokeni Shiba Inu (SHIB) var. Aslen bir şaka olarak ve Ağustos 2020’de Dogecoin‘den (DOGE)’e rakip olarak oluşturuldu. Yatırımcılar 2021’de baştan sona %29.513.624’lik ağız sulandıran bir kazanç elde etti. Ancak ağ, meme statüsünün çok dışında gelişti. Şimdi, yazı hazırlandığı sırada 345 milyon dolara ulaşmış bir TVL’e sahiptir.

ShibaSwap DEX, NFT’ler ve iki token ile Shiba Inu kendi ekosistemini oluşturdu. Ancak bu yılın Nisan ayına kadar çok az sayıda yatırımcı SHIB’in farkındaydı. Mart, Nisan aylarına dönersek 20-30 bin takipçiye sahip hesaplarını bazılarınız hatırlayacaktır. Şimdi ise 2 milyonu aşkın Twitter takipçisine ulaştılar.

Solana

2021’de %11.120’lik bir kazanç elde eden Solana (SOL), saniyede 1.847 işlem gerçekleştiren ve neredeyse sıfır işlem ücretiyle hizmet veren bir blockchaindir. Ethereum Killer unvanının tam anlamıyla geçtiğimiz yıl hakkını verdi. Ancak yazı hazırlandığı sırada ağda bazı tıkanıklıklar var ve kullanıcılarının işlemleri başarısız olabiliyor. Bu arada, Ethereum ağı, akıllı sözleşme yürütme başına 133,17 dolarlık gaz fiyatlarıyla saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebilir.

Yüksek verimliliği nedeniyle blok zinciri, FTX destekli oyun stüdyolarından birçok geliştiricinin dikkatini çekti ve Asya’dan gelen en başarılı NFT projesi, 42 milyondan fazla kullanıcısı olan gizliliği artırılmış tarayıcı Brave‘e kadar. Aralık ayında, Twitch kurucu ortağı Justin Kan, Solana ağında yeni bir blockchain oyun odaklı NFT pazar yeri olan Fractal’ı başlattı ve 110.000’den fazla üye topladı.

Dogecoin

Yılı %2.910 kazançla kapatan DOGE, ünlülerin, influencerların, yatırımcıların ve blockchain meraklılarının ilgisini çekti. DOGE’nin en büyük taraftarlarından biri elbette Elon Musk oldu. Topluluk tarafından “Dogefather” olarak bilinen Musk, defalarca 68.9 milyon takipçisine Dogecoin pazarladı.

Hatta Tesla’nın ticari ödemeler için DOGE’yi kabul edeceğini doğruladı. Bir Time Magazine röportajında ​​Musk, “Bitcoin, işlemsel para birimi için iyi bir alternatif değil. Aptalca bir şaka olarak oluşturulmuş olsa da Dogecoin işlemler için daha uygundur. Dogecoin ile yaptığınız toplam işlem akışı, günlük işlemler gibi, Bitcoin’den çok daha yüksek potansiyele sahip” dedi.

Dahası, Dallas Mavericks’in milyarder sahibi Mark Cuban, DOGE aracılığıyla mal ve bilet ödemelerini teşvik etmek için bir geri ödeme ödül programı başlattı. CryptWerk’e göre, dünya çapında 1.983 işletme Dogecoin’i ödemeler için kabul ediyor.

Binance Coin

2021’i %1,271’lik bir kazançla bitiren BNB listenin ilk sıralarında bulunuyor. Daha önce sadece dünyanın en büyük merkezi kripto borsası olan Binance’de işlem ücretlerinde indirim kampanyası olarak kullanılan BNB, DeFi ekosisteminde lider olacak şekilde gelişti ve ERC-20 uyumludur. 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana Binance Smart Chain (BEP-20), 16,61 milyar dolarlık bir TVL ile önemli bir seviyeye ulaştı.

Binance, kârının bir kısmını, her üç ayda bir kalıcı olarak yok etmek için BNB alıyor. Ekim ayında gerçekleşen 17. üç aylık yanma sırasında 639,5 milyon dolar değerinde BNB yakıldı

Cardano

CryptoRanks ve Santiment tarafından yakın tarihli bir rapora göre, Cardano (ADA) 2021’de en gelişmiş blockchain’di. GitHub aktifliğine göre tüm ağları gerisinde bıraktı. Geçen Eylül ayında Cardano, proof of stake (PoS) ağında akıllı sözleşme işlevselliği sağlayan Alonzo forkunu gerçekleştirdi.

Kısa bir süre sonra, ADA cüzdanlarının sayısı 2 milyonu aştı. Aynı zamanda, kurucusu Charles Hoskinson, ağın teorik olarak saniyede yüzlerce işlemi işlemesini sağlayabilecek Hydra yükseltmesinin durumu hakkında müjdeli haberler verdi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar