X

Yeni SEC Başkanı Ripple’a Yaradı: XRP Fiyat Artışı Devam Edecek Mi?

SEC başkanının değişmesi ile birlikte Ripple rahat bir nefes aldı.
09:09
25 Aralık 2020

XRP’nin fiyatı, Elad Roisman’ın Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı olduğu haberlerinin arasında yükselişe geçti. Komisyon üyesi Hester Peirce SEC başkan değişikliğini noel arifesinde Twitter üzerinden duyurdu.

Yeni Başkan Kriptolara Yakın

Aslında sadece XRP değil tüm kripto para birimleri Elad Roisman’ın yeni SEC başkanı olmasının ardından yükselişe geçti. Çünkü Roisman özellikle Kasım 2018’de SEC’i kripto varlıklarının ve blok zinciri teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte kuralları incelemeye çağırmıştı.

Roisman o dönemde yaptığı açıklamalarda, “SEC’in misyonunu hayat geçirmek için amaçlandığı şekilde çalıştıklarından emin olmak amacıyla SEC, kriptoların kurallarını, düzenlemelerini ve yönergelerini incelemeli ve yeniden değerlendirmelidir. Bu, son zamanlarda veri koruma ve siber güvenlik gibi alanlarda ve ayrıca ICO’lar ve Blockchain gibi yeni yatırımların ve teknolojilerin ortaya çıkmasında kendini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Aslında Roisman’ın başkanlığı, Jay Clayton’dan sonra kripto paralara deyim yerindeyse ilaç gibi geldi. Çünkü Clayton başkanlığındaki SEC, geçtiğimiz günlerde Ripple’a dava açmış ve kripto paralarda deprem etkisi yaratmıştı. SEC Ripple davasının ardından XRP başta olmak üzere tüm kriptolarda düşüşler yaşandı.

XRP Yükseliyor

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yeni başkanının Elad Roisman olmasının ardından Ripple rahat bir nefes aldı ve yükseliş ivmesi çizmeye başladı. XRP dava haberlerinin ortaya çıkması ile birlikte ciddi bir düşüşe girmiş ve 0,21 dolara kadar gerilemişti.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,33 dolardan işlem gören XRP’nin son 24 saatte yaklaşık olarak yüzde 24 yükseldiği görülüyor.

XRP’de Yükseliş Devam Edecek Mi?

Hem piyasada yaşanan genel yükseliş hem de SEC başkanının kripto paralara yakın bir isim olması sebebiyle XRP yükselişe geçti ve en azından Kasım sonunda kendi rallisini başlattığı seviyelere döndü.

Ancak Ripple ile ilgili davanın gidişatı ve yeni başkanın yapacağı açıklamalar başta Ripple olmak üzere muhtemelen tüm kripto para birimlerini etkileyecek. Bu sebeple şu an için analistlerin net açıklamalar yapmadığını görüyoruz.

Ancak birçok isim çok farklı gelişmeler olmadığı sürece yılın yükseliş grafikleri ile kapanacağını düşünüyor. Ayrıca yine çok sayıda önemli isim 2021 yılının yeni SEC başkanı ile birlikte kripto paraların yılı olacağına inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar