X

SEC’nin Yeni Başkanı Belli oldu: XRP ve Kripto Paralar Bundan Nasıl Etkilenir?

SEC'nin yeni başkanı Elad Roisman oldu.
18:08
24 Aralık 2020

23 Aralık tarihinde istifa eden SEC Başkanı Jay Clayton’ın yerini dolduracak isim anında açıklandı.  SEC tarafından yapılan açıklamada yeni dönemde görev yapacak başkanın Elad Roisman olduğu duyuruldu. Peki Roisman kripto para sektörüne ve XRP’ye tam olarak nasıl bakıyor ve XRP fiyatı bundan nasıl etkilenecek?

SEC’nin Yeni Başkanı Kripto Para Dostu mu?

SEC üyesi Hester Peirce tarafından yayınlanan gönderide, Roisman’ın başkanlığı da net bir şekilde belirtildi.Yeni başkan için “SEC’ye liderlik etmesini sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullanan Peirce, kripto para sektörüne oldukça yakın bir isim olarak biliniyor. Peirce’in yeni başkan için böylesine güzel sözler kullanmasının ise bir sebebi bulunuyor.

Roisman, kripto para sektörüne yakın birisi olarak görülmekte ve kendisinin kripto para sektörüne yararı dokunacağı belirtiliyor. Eylül 2018 tarihinden beri SEC üyelerinden olan Roisman, “kripto para sektörüne en yakın SEC üyelerinden birisi” olarak görülüyor. Özellikle bu yeni başkanlığın Ripple’a açılan dava sonrasında gelmesi, XRP yatırımcılarının umutlarını arttırabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ripple Davasında Etkisi Olur mu?

10 milyar dolarlık blockchain devi Ripple’a SEC tarafından dava açılması bekleniyordu. Bu beklentiye rağmen açılan davanın 1,2 milyar dolarlık olması ve yüzlerce maddeden oluşması XRP yatırımcılarının bile umutlarını kırdı.

roisman sec

Yeni Başkan Roisman kripto para sektörüne yakın birisi olarak bilinse de dava konusunda artık onun da yapabileceği çok bir şey olmadığı söylenebilir. SEC tarafından açılan dava an itibarıyla mahkemeye sevk edilmiş durumda ve artık SEC’nin yetkisi de aşıldı.

XRP Fiyatı Toparlanıyor

XRP fiyatı ise bu haberin alındığı an itibarıyla hafif bir yükselişe geçti. 0,22 dolar seviyesine kadar gerileyen ancak buradaki destek noktasından sıçrama yakalayan XRP, 0,27 dolara kadar çıktı. Hala son 24 saat içerisinde %24 düşüş yaşadığı görülen XRP’nin toparlanması zaman alacak olsa da bu yeni haberin XRP yatırımcılarının moralini arttırdığı görülmekte.

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimine son günlerde birbiri ardına kötü haber gelmekteydi ve Elad Roisman’ın başkanlığa atanması gelen tek iyi haber olabilir. Cuma günü gelmesi beklenen kötü bir haber ise XRP yatırımcılarının bu heveslerini kursaklarında bırakabilir. Coinbase borsasının Cuma günü XRP’yi delist edeceği iddia edilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar