reklamı kapat

Yeni Madencilik Protokolü Bitcoin Ağını Değiştirebilir Mi?

08:00
4 Temmuz 2018

Bitcoin geliştiricilerinden Matt Corallo’nun hazırladığı yeni madencilik protokolünü daha önce yayımladığımız bir yazıyla sizlerle paylaşmıştık. O zamanlar henüz bir taslak olduğu bilinen bu yeni protokole göre geçtiğimiz günlerde bir madencilik havuzu faaliyete başladı. Yeni protokolle Bitcoin madenciliğinde merkezsizliğin artırılması ve Bitcoin’in tekelleşmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Corallo yeni kurulan madencilik havuzunun halen birtakım “zayıflıkları” bulunduğunu ifade ediyor. Yeni havuz “BetterHash” protokolünü kullanarak dikkatleri üzerinde çekiyor. BetterHash protokolü madencilik havuzundaki kullanıcıların eskiye nazaran daha bağımsız olmasını hedefliyor. Buna göre kullanıcılar havuz operatörlerinin atadığı şablonlar yerine kendi blok şablonlarını kullanabilecek.

Corallo’nun başlattığı yeni havuz Bitmain ve Antpool gibi büyük BTC madencilik havuzlarından ayrılıyor. Bu iki havuzun geleneksel Bitcoin madencilik protokolü Stratum’u kullandıkları biliniyor. Stratum BTC madencileri arasında en sık kullanılan protokol.

Toplulukta daha çok “TheBlueMatt” ismiyle tanınan Corallo:

Stratum protokolünde size blok şablonları verilir, ne yapacağınız hakkında bilgilendirmeler yapılır ve bloktaki tüm işlemlerle ilgili bilgiler size sunulur. Bu durumda zincirin ucundaki madenci ne kazdığını kontrol edemiyor.

Bitmain’in %51 saldırısı tartışmaları

Dünyanın en büyük madencilik ekipmanı üreticilerinden Bitmain birtakım tartışmalara konu olmuştu. Bitmain hâlihazırda Bitcoin ağındaki hash oranının %42’sini kontrol ediyor. Bu oranın artmaya devam etmesi Bitcoin’e düzenlenebilecek bir %51 saldırısı ihtimalini gündeme getirmişti.

Kullanıcıların korktuğu saldırının yapılabilmesi için ağdaki hash oranının en az %51’inin sağlanması gerekiyor. Bitmain’in başka bir madencilik havuzu ViaBTC’yi finanse ettiği haberleri yayılınca bu havuzun kalan %9’luk kısmı kapatma ihtimali gündeme gelmişti.

Alternatif bir madencilik protokolü geliştirme noktasında merkezsizlik unsurunun önemine işaret eden Corallo şöyle konuştu:

Bu yeni protokol, kullanıcıların istedikleri zaman kendi full node’unu çalıştırabileceği şekilde tasarlandı. Kullanıcılar kendi şablonlarını oluşturabilecek, kendi işlemlerini seçebilecek (sansür olmayacak), hangi bloğu kazacağına bizzat kendisi karar verebilecek. Böylece madenciler yeniden madenci olacak. Havuz madencisi değil, madenci.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.