reklamı kapat

Yatırım Yapmaya Değer Kripto Para Ekibi Nasıl Olmalı?

Giderek artan proje sayısından dolayı iyi projeleri seçmek zorlaşıyor.
12:00
20 Mart 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Blockchain sektörü büyümeye devam ederken, bireysel yatırımcılar ve profesyoneller için projelerin arkasında yer alan isimler en önemli konulardan bir tanesi. Genellikle projenin gidişatı ekibinin kalitesiyle doğru orantılı ve başarı şansları buna bağlı oluyor. Özellikle kripto para alanı gibi türbülansı bol alanlarda ekip çok önemli.

İyi bir kripto para ekibi nasıl olmalı? Bu oldukça zor bir soru çünkü kripto para sektörü gibi yeni bir sektörde ekip oluşturmak meşakkati bir iş. Başka alanlarda tecrübeli ya da eğitimli ekibi bulunan projelere bakıldığında bile bu kripto alanında kesinlikle başarılı olabileceklerini göstermez.

Yöneticiler

Aslında Blockchain sektöründeki iki büyük ismin öz geçmişi dahi yok. İlki tahmin edebileceğiniz gibi Satoshi Nakamoto, -tecrübesi ya da ekibi bir yana- kim olduğu dahi tartışma konusu. Diğer yandan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin Ethereum konseptini geliştirmeye başladığında sadece 19 yaşındaydı. Öncesinde sadece 2 yıldır Bitcoin hakkında okumalar yapıyor ve yazı yazıyordu.

Şu anda Satoshi ya da Buterin gibi karakterlerin ortaya çıkmasına pek imkan yok. Biraz daha görüşler değişti ve önemsenen şeyler ön plana çıktı. Şirket kurucuları her zaman şirket hikayesinin bir parçası oluyor ancak kurucular sürekli olarak kendilerini önde tutmak istediklerinde kırmızı bayrağı sallamış oluyorlar. Yani teknoloji her zaman kişilerden önce gelmeli, en nihayetinde adama değil teknolojiye yatırım yapılıyor, proje buna göre başarılı sayılıyor.

Geliştirici Ekibi

Kariyerler orijinal olmayı ya da projeye bağlılığı garanti etmez, yine de kariyerlerin projeye bir faydası olduğu söylenebilir. Geliştirici ekibinin projenin ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekir. En önemlisi proje kripto para dışındaki alanlara da uzanıyor ise buna göre ekip seçimi uygun olmalıdır.

Geliştiricilerin sadece Blockchain uzmanı olması da yeterli sayılmaz. Projeye göre güvenlik, konsensüs, makine öğrenimi, büyük veri sistemleri ve belki yapay zeka. Geliştiricilerin gerçek hayata geçmiş çalışmaları olması da önemli başlıklar arasında sayılabilir. Yine de bazı projeler akademik yaklaşıp gerçek dünya kullanımlarını göz ardı edebiliyor.

Tanıtım ve pazarlama kripto para sektöründe bulunan birçok projenin en temel sorunlarından. Kripto para pazarlaması genellikle “vahşi batı” olarak adlandırılır ve kötü aktörleriyle tanınır. Birçok kripto para projesi büyük markalar ile anılmak ve sürekli spot ışıklarının altında olmak istiyor. Bu amacı kovalayan şirketler yanlış adımlar atabiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.