X


Satoshi Nakamoto’ya Ait Hesaptan Gizemli Mesaj

Satoshi'nin hack'lendiği iddia edilen bir platformdaki hesabında hareketlenme yaşandı.
08:00
1 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bir zamanlar Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya ait olan bir P2P küresel ağı hesabından 1 kelimelik bir durum güncellemesi yapıldı.

Paylaşım yapılan hesap Nakamoto’nun eski e-posta adresi satoshin@gmx.com’a bağlı bulunuyor. Bu hesaptan 2009 yılında ilk Bitcoin yazılarının yayımlandığı görülüyor. Bazı iddialara göre bu hesap 2014 yılında hack’lendi. Satoshi 2010 yılında sırra kadem basmıştı ve o zamandan beri Satoshi’den haber alınamadı.

Dün hesaptan “nour” yazıldı ve paylaşıldı. İfadenin ne anlama gelebileceği hakkında tartışmalar devam ediyor, bazılarına göre manipülasyon yapmak için Nakamoto’nun adı kullanılıyor olabilir. Urbandictionary.com’da “nour” kelimesi şöyle tanımlanmış:

Bir kişinin tanıştığı en şefkatli insan. Oldukça zeki, komik ve hassas. Biraz kendini kaybetmiş ve hayattan ne beklediğini ya da nasıl ulaşabileceğini bilmiyor. Biraz inatçı ve diğer insanların tavsiyelerine kulak asmıyor. O güldüğü zaman bütün sorunlarınızı unutuyorsunuz, size sarıldığında hiçbir zaman hissetmediğiniz kadar güvende hissediyorsunuz.

Başka bir olasılık ise Arapça “nur” yani “ışık” anlamında yazılmış olması. Bu dört harfin yazılmasının dışında hesap ayrıca Wagner Tamanaha adında bir profil ile yakın zamanda arkadaş olmuş. Tamanaha olayın ardından “öyle görünüyor ki Satoshi yeniden ortaya çıktı ve beni incelemeye başlayabilirler.” ifadelerini içeren bir tweet attı.

Nakamoto’nun aniden ortadan kaybolması Nakamoto’nun kim ya da kimler olabileceği konusunda birçok efsanenin ortaya çıkmasını sağladı. Bildiğiniz gibi Bitcoin’lerin küçük birimlerine “Satoshi” adı verildi.

Craig Wright kendini Nakamoto ilan etmişti ve doğal olarak Wright’a kimse inanmadı. Bitcoin Cash hash savaşında rol oynayan Wright, BCH’nin hard fork’lanması sonucunda Bitcoin SV token’larının ortaya çıkmasını sağladı. SV (Satoshi’nin görüşü) Bitcoin hard fork’unun hard fork’u olarak piyasada yer alıyor.

Bitcoin yazılımının öncülerinden Jeff Garzik, kendi düşüncesine göre Floridalı yazılımcı Dave Kleiman’ın Nakamoto olabileceğini ifade etti. Garzik kodlama tarzına ve yaklaşımına bakılırsa Kleiman’ın Nakamoto’ya çok benzer olduğunu ileri sürerken, aynı zamanda Kleiman’ın zekasının da büyük şeyleri başarabilecek potansiyeli olduğunu belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar