X


XBT/USD Haftalık Bitcoin Teknik Analizi 21.03.2016

18:00
21 Mart 2016

XBT/USD paritesinde; geçtiğimiz hafta içerisinde bir kez daha 420$ seviyesine kadar çıkan fiyat, teknik olarak direnç değerlendirmesi yapmadığımız bu seviyeyi önemli bir direnç olarak teyit etti.

Şu an için 410$ seviyelerinde olan fiyat 20 günlük hareketli ortalamanın altında, Parabolik SAR, 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamaların üzerinde seyrettiği gözlenmektedir. Yükselen bandın oluşturduğu kanalın alt bandını aşağı doğru kırmaması önemli bir gösterge. Bu seviyelerden tekrardan yukarı yönlü %5-10 primli hareketler yapabilir.

Coin 2.0’lardan Ethereum’da yaşanan yükselişin Bitcoin fiyatının yükselişini yavaşlattığı söylenebilir. Çünkü Ether almak isteyen yatırımcılar borsalarda Bitcoin satıyorlar. Diğer taraftan Ether için piyasaya yeni yatırımcı girdiği öngörülmüyor. Mevcut Bitcoin yatırımcısının bir kısmının Ether’e geçtiği varsayımı daha gerçekçi. Ancak ekosistemden bir nakit çıkışı olmadığı için Bitcoin fiyatında aşağı yönlü bir hareket olmadı. Diğer taraftan Bitcoin madenciliği yapanların da son dönemde cihazlarını şimdilik kapatıp Ether madenciliği yaptığı dile getiriliyor. Son dönemde Hash gücünün artışının dengelenmesi bunun göstergesi olabilir. Sonuç olarak CoinTurk olarak yakından takip ettiğimiz Ether, Bitcoin’in tahtını yerinden edemeyebilir; ancak fiyatının yükselme trendini yavaşlatabilir.

Geçtiğimiz hafta belirttiğimiz gibi yükselen bant içerisinde, bandın alt kısmına daha yakın seyreden fiyatın yükselişe geçtiğinin teyidini yapabilmemiz için öncelikle 20 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması gerekli.

Yardımcı indikatörlere baktığımızda yönün belirsiz olduğu gözlenmektedir. Destek ve direnç seviyeleri kar ve zarar durdurma seviyeleri olarak değerlendirilmelidir.

26.02.2016 tarihinde 425$ ile al sinyaline geçmiştik. Buradan açtığımız pozisyonumuz şu an için -15$ zararda gözükmektedir. Ancak 400’ün altında kapanışı olmadığı müddetçe pozisyonumuzu tutuyoruz. 400$ değerinin altında gün sonu kapanışlarda bizim için zarar durdur ve sat seviyesi olarak geçerlidir.

Haftalık Sinyal : Tut ( 400$ Sat)

Son Sinyale Göre Kar-Zarar: -15$

Başlangıçtan İtibaren Kar-Zarar : 13$

Yukarı Yönde Direnç : 420$ – 450$ – 475$

Aşağı Yönde Destek : 400 $ – 375 $ – 350$

Diğer indikatörler;

RSI(14)                  49.061   Nötr

STOCH(9,6)         53.894   Nötr

STOCHRSI(14)    49.284   Nötr

MACD(12,26)     1.760     Al

Williams %R        -50.756  Nötr

CCI(14)                 -58.91    Sat

Heiken  Ashi                       Sat

2003206_teknik

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar