f Worldcoin, Kenya Hükümetinin Veri Toplama Endişeleri ile Karşı Karşıya › COINTURK

Worldcoin, Kenya Hükümetinin Veri Toplama Endişeleri ile Karşı Karşıya

Özet

  • Kenya'da Worldcoin projesi, hükümetin kişisel veri toplama ve iris tarama faaliyetlerine ilişkin güvenlik endişeleri nedeniyle parlamento soruşturmasıyla karşı karşıya kaldı.

  • İçişleri Kabine Sekreteri Kindiki Kithure, Worldcoin'in vatandaşların verilerini toplama faaliyetlerinin güvenlik riski oluşturduğunu ve bu nedenle projenin askıya alındığını açıkladı.

  • Worldcoin projesi Kenya'daki düzenleyici kurumlar ve mahkeme tarafından da reddedildi ve veri muhafaza talimatları verildi. Proje, birçok ülkede tartışmalara neden oldu ve bazı ülkelerde faaliyetlerine son verildi.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
16:20
21 Ağustos 2023

Blockchain biyometri toplama projesi Worldcoin, bu kez hükümetin tartışma yaratan kripto varlığı araştırmak üzere 15 üyeli bir parlamento komitesi kurduğu Kenya’da başka bir engelle karşılaştı. Kenya vatandaşlarının kişisel verilerini kaydetme ve iris verilerini toplamakla ilgili faaliyetlere karşı çıkan yetkililer bu durumun ciddi güvenlik sorunlarına yol açabileceğini belirtti.

Ciddi Güvenlik Riskleri Oluşturuyor

Yerel bir gazetenin haberine göre Kenya hükümeti, tartışmalı kripto projesini incelemek üzere Narok West Milletvekili Gabriel Tongoyo başkanlığında 15 üyeli bir parlamento komitesi kurdu. Parlamento komitesinin projeyi araştırmak ve raporunu Meclis komitesine sunmak için 42 günü var. Kripto projesine yönelik parlamento soruşturması, Kenya’nın Worldcoin’in faaliyetlerini askıya almasından yaklaşık üç hafta sonra, projenin kullanıcıların irislerini taramayı durdurmak için hükümet emirlerine uymamasının ardından geldi.

Worldcoin faaliyetlerinin askıya alınmasında kilit rol oynayan İçişleri Kabine Sekreteri Kindiki Kithure, meclis komitesine hükümetin Worldcoin’in vatandaşların kişisel verilerini kaydetme ve göz küresi/iris verilerini toplama faaliyetlerinden endişe duyduğunu ve tüm bunların ciddi güvenlik riskleri oluşturduğunu iddia ettiğini söyledi.

Birçok Ülkede Faaliyetine Son Verildi

Parlamento komitesinin yanı sıra, Worldcoin projesi Kenya’daki çeşitli düzenleyici kurumların topyekûn reddiyle karşı karşıya kaldı. Mahkeme ayrıca veri komiserliği tarafından açılan bir davanın ardından Worldcoin’in faaliyetlerini askıya aldı. Mahkeme, Worldcoin tarafından geçen yılın Nisan ayı ile Ağustos 2023 arasında toplanan verilerin davanın tamamlanmasına kadar muhafaza edilmesi gerektiğine hükmetti.

Kullanıcıların irislerini taramak için kendi yerel kripto para birimi WLD token’ı sunan dijital kimlik odaklı bir kripto projesi olan Worldcoin, tartışmalar ve aldatmacalar arasında başlatıldı. Proje, deneme aşamasında yaklaşık 2 milyon kullanıcıyı bünyesine kattı. Bununla birlikte proje bir düzineden fazla ülkede kullanıcıların beğenisine sunulduğunda projenin tartışmalı yönetim şekline ilişkin çeşitli raporlar ortaya çıktı ve Nijerya, İngiltere, Arjantin, Almanya ve Kenya’daki hükümetleri projeyi araştırmaya sevk etti. Bununla kalmayan birçok ülke yetkilileri ülkelerinde Worldcoin faaliyetlerine son verdi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI