reklamı kapat

Wikipedia Kurucu Ortağından EOS Endişesi!

Wikipedia kurucu ortağı Sanger, EOS'un merkeziyetsizlik unvanını kaybettiğini belirtti.
11:02
24 Ağustos 2019

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi konumunda olan Ethereum‘un (ETH) en büyük rakiplerinden birisi olan EOS  son aylarda oldukça durgun seyretmekte ve bu da birçok EOS taraftarını rahatsız ediyor.

Wikipedia‘nın kurucu ortağı Larry Sanger de bu durgunluk tarafından rahatsız olmuş olacak ki daha önce merkeziyetsiz içerik dağıtım platformu Eveipedia için EOS’u seçmesine rağmen artık buna devam etmeyeceğini ima etti. Sanger bundan sonraki merkeziyetsiz uygulamalarını EOS tabanlı yapmak istemediğini ve EOS’un söylendiğinin tam aksine merkezi bir hal aldığını düşündüğünü dile getirdi.

EOS Çinlilerin Egemenliği Altında

Ünlü isim EOS’un artık Çinli kurum veya kişilerin kontrolü altında tamamıyla merkezi bir defter haline geldiğini ve Everipedia‘nın böyle ağır bir şekilde kontrol edilen blockchain ağında tam potansiyeli ile çalışamayacağını açıkladı. Sanger’in açıklamalarına göre kendi merkeziyetsiz uygulaması eninde sonunda EOS ağından çıkacak:

”Ağ, Çinlilerin elinde merkezi bir ağ olmaya devam ederse bunun üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar yapmaya devam edemeyiz. Bu durumu öğrendiğim yaz ayından beri içsel olarak toplantılarda ses çıkartıyorum, üzgünüm ancak bu daha fazla devam edemez oldukça endişeliyim.”

Sanger bundan yaklaşık 20 ay önce tamamıyla sansüre dayanıklı bir sistem üzerinde merkeziyetsiz uygulamasını piyasaya süreceğini açıklamış ve geçen sürede bunun doğru olmadığını keşfettiğini açıklamıştı.

Cardano CEO’su Charles Hoskinson da geçtiğimiz aylarda EOS’u sert bir şekilde eleştirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun