Vitalik Buterin İlk 100’de, Ethereum Yükselişte!

Vitalik Buterin'in Time Magazin'de ilk 100'e girmesi, Ethereum'un halihazırdaki yükselişine ivme kazandırabilir mi?
16:45
16 Eylül 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum (ETH), 3.600 dolar seviyelerine yükselerek, piyasanın en çok kazandıran kripto para birimleri arasında yer alıyor.

ETH En Çok Yükselenler Arasında

ETH, önceki günden bu yana günde %6’dan fazla yükselerek, en son 7 Eylül’de görülen 3.600 dolar fiyat seviyelerine ulaşmayı başardı. Bununla birlikte Ethereum, 12 Mayıs’ta kaydettiği tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi (ATH) olan 4.300 dolardan hala %16 uzakta.

Ethereum, piyasa değeri bakımından ilk on sırada yer alan kripto para birimleri arasında en çok değer artışı yaşayan kripto paralardan biri oldu. Ethereum’u sırasıyla Cardano (ADA) ve Binance Coin (BNB), %3,8 ve %1 ile takip etii. Bitcoin ise yaklaşık %2’lik bir fiyat artışı ile 48.000 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Vitalik Buterin, Time Magazin’de

Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum, istikrarlı bir şekilde yükselirken en sonki fiyat hareketi, Time Magazin’in 2021’in en etkili 100 kişi listesinde en yenilikçi kişilerden biri gösterilmesiyle ivme kazandı. Time’ın yıllık listesinde başta Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk olmak üzere birçok lider, sanatçı ve müzisyen yer alıyor. Buterin’in Ethereum ekosistemi üzerindeki etkisine atıfta bulunan Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, 27 yaşındaki Rus-Kanadalı programcıya övgüler yağdırdı:

“Hiç kimse Ethereum’un bu kullanım alanlarını ortaya koyamazdı. Ancak bu iş bir kişiden çıktı. Buradan yeni bir dünya açıldı ve blockchain teknoljisinin yeni kullanım alanlarının imakanlarını sundu.”

Vitalik, Ethereum’u kurmasaydı, başta DeFi ve NFT alanı olmak üzere belki de birçok ekosistem bugün var olmayacaktı diyerek devam etti sözlerine.

Ethereum’un son yükselişinin diğer olası nedenleri arasında, geçen ay gerçekleşen Londra Hard Forkunun ardından, ETH yakımındaki artış gösteriliyor. Güncellemenin en önemli özelliklerinden biri, ağın işlem ücretlerinin çalışma şeklini değiştiren bir Ethereum geliştirme önerisi olan EIP-1559’un dahil edilmesiydi. Bu güncelleme ağın toplam arzını kademeli olarak azaltıyor. Bugün itibariyle, 5 Ağustos’ta Londra güncellemesinin etkinleştirilmesinden bu yana neredeyse 1,1 milyar dolar değerinde 303.000’den fazla ETH yakıldı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmasından dolayı risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar