reklamı kapat

Vitalik Buterin, Ethereum’un 5 Yıllık Planını Açıkladı

Ethereum 5. yılını tamamladı.
18:11
30 Temmuz 2020

Ethereum’un ilk bloğu bundan tam olarak 5 yıl önce, 30 Temmuz 2015 tarihinde kazıldı. Bu da toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un doğum günü olarak kabul edilmekte. Bu 5 yıllık süre içerisinde inanılmaz bir gelişme kaydeden Ethereum’un önümüzdeki 5 yılda neler yapacağını ise Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin açıkladı.

Ethereum Ağında 5 Yılda Görülen Önemli Değişimler

Ethereum 2014  yılında 18 milyon dolar toplamıştı ve şimdi en büyük ikinci kripto para birimi konumunda. Madenciler ilk başta her bir blok için sadece 5 ETH kazanabiliyordu ancak bu daha sonra Byzantium hard fork’u ile 3 ETH’ye düşürüldü. Constantinople hard fork’u ise blok ödülünü 2 ETH’ye kadar düşürdü.

Ethereum ağı arzdaki bu düşüşe rağmen tıkanıklığı ve ölçeklenebilirlik sorununu hala çözemedi. Özellikle 2017 yılındaki ICO manyaklığı, ağın tıkanmasına yol açtı. Şimdi ise DeFi uygulamalarının ağı tıkaması, işlem ücretlerinin ortalama 55 dolar seviyesine kadar çıkmasına yol açtı.

Buterin, önümüzdeki 5 yıllık sürede ETH 2.0 sayesinde bu önemli sorunu çözmeyi planladıklarını belirtti. Proof-of-Stake güncellemesi ile tıkanıklığı çözeceklerini belirten Buterin, ana akım kabul konusunda da “dev adımlar” atmayı planlıyor. Buterin, ilerleyen yıllarda ana akım kabulü arttırmanın ana hedefleri arasında yer alacağını belirttikten sonra, topluluk olarak daha ileriye gideceklerini de vurguladı.

Ethereum’un Bitcoin’i bir konuda daha geride bıraktığını düşünecek olursak, ilerleyen yıllarda Buterin’in Ethereum ile ilgili hedeflerini tek tek tamamlamaya devam edebileceği söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.