X


Vitalik Buterin, Ethereum Ağındaki Yüksek İşlem Ücretlerine Kısa Vadeli Çözümü Sundu

EIP-4488 yaklaşık üç gün önce Buterin ve Dietrichs tarafından Ethereum İyileştirme Önerisi adında Github sistemine aktarıldı.
19:27
27 Kasım 2021

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum yazılım geliştirici Ansgar Dietrichs ile yeni bir öneri ortaya koydu. EIP-4488 olarak adlandırılan teklif, Katman 2’de yaşanan işlem ücretlerine kısa vadeli bir çözüm olarak önerildi.

Vitalik Buterin’den Yeni Tasarı

EIP-4488 yaklaşık üç gün önce Buterin ve Dietrichs tarafından Ethereum İyileştirme Önerisi adında Github sistemine aktarıldı. Güncelleme, toplama maliyetinde yaklaşık 5 kat azaltmayı hedeflerken her slot yaklaşık 1 MB teorik sınırı olan bir blokta ne kadar verinin bulunabileceğine dair sınır ekledi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu tekliften önce, artan işlem ücretlerine en iyi cevap bir toplama işlemiydi. Bir toplama, Ethereum’da işlem yürütülmesinin ana Ethereum zinciri dışında gerçekleştirildiği işlem verilerinin 1. katmanda yayınlandığı bir katman iki çözümüdür. Loopring ve Polygon Hermez katman iki çözümleri, birinci katman çözümlerine kıyasla ucuzken ZKSync. ve İyimserlik özetleri çok geride değil. Ethereum resmi sitesine göre özetler işlem çağrı verilerini kullanır ve işlem çağrı verilerinin maliyetini en aza indirmek, işlem maliyetlerini düşürmenin bir yoludur.

Tıkanıklık Sorununa Çözüm

Vitalik Buterin, tıkanıklık sorunlarını gidermek adına orthodox parçalamayı uygulama çabalarının, Altair hard fork‘unun kullanıma sunulmasıyla benzer bir süre alması gereken standart kod değişikliği ile kademi olarak başlatılabileceğini aktardı.

Parçalama kavramı, geleneksel veritabanlarından ödünç alındı ve trafik sıkışıklığını azaltmak için otoyoldaki şerit sayısını artırmaya benzer şekilde bir veri tabanının yatay ölçeklendirilmesine atıfta bulunur. Ethereum ağı şu anda oldukça sıkışık ve gas ücretlerine yol açıyor. İşlem maliyeti, işlem eylem fiyatının gas maliyetiyle ve dolar cinsinden Ethereum fiyatının çarpımına eşittir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar