X

Vergi Kaçakçılarının Kripto Varlıklarına El Konacak!

Güney Koreli vergi makamları, borsalarda vergi kaçakçıları tarafından tutulan kripto varlıklarına el konulması ve satılması için bir yasa önerdi
16:01
26 Temmuz 2021

Güney Kore hükümeti, vergi makamlarının vergi kaçakçıları tarafından dijital cüzdanlarda tutulan kripto varlıklara el koymasına izin vermek için vergi yasalarını gözden geçirmeyi teklif ediyor.

Mevcut Yasalarda Delik Açacak

Güney Koreli vergi makamları, borsalarda vergi kaçakçıları tarafından tutulan kripto varlıklarına el konulması ve satılması için bir yasa önerdi. Yeni revizyonlar, kripto borsalarını resmi talep üzerine kripto varlıklarını vergi makamlarına derhal transfer etmeye zorlayacak. Yeni tasarı, vergi makamlarının dijital cüzdanlarda tutulan kripto varlıklara el koymasını yasaklayan mevcut yasalarda bir delik açacak.

Maliye bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Kore’deki vergi makamlarının, dijital cüzdanlarda tutulan kripto paralarına el konulmasına izin vermek için mevcut vergi yasalarını ve mülklere el koyma prosedürlerini değiştiren bir yasa tasarısı sunduklarını söyledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Güney Kore Kripto Cüzdanlarını Hedefliyor

Güney Kore hükümeti, yetkililerin yerel dijital formlarında tutulan kripto varlıklarına el koymasını yasaklayan mülk ele geçirme prosedürleriyle ilgili mevcut kuralları değiştirmeyi teklif etti.

Kabul edilirse, kripto borsaları, resmi bir talep üzerine platformlarında vergi kaçakçılarının sahip olduğu tüm kripto varlıklarını derhal hükümete devretmek zorunda kalacak. Yetkililer, yeni emirlere uymadıkları takdirde borsada arama ve el koyma yoluna gidebilirler.

Mevcut düzenlemelere göre, yetkililer dijital cüzdanlara erişmek için mülke el koyma prosedürlerini uygulayamıyor, bu da vergi yetkililerinin vergi kaçakçıları tarafından tutulan kripto varlıklara el koymasını çok zorlaştırıyor. Ayrıca, mevcut hükümler, fiziksel mevcudiyeti olmayan mülkler için geçerli olmayan, yalnızca mülkiyet kayıtlarında mahkeme tarafından verilen bir değişiklik yoluyla varlıklara el konulmasına izin vermektedir.

Yeni önerilen revizyonlar, “mülkiyet kayıtlarında mahkeme tarafından onaylanan değişiklik olmaksızın doğrudan el koymaya” izin verecek. Bir bakanlık yetkilisi, vergi kaçakçılarının dijital paralar biçiminde tuttuğu varlıklara artık el konulmasından ve müsadere edilmekten kurtulamayacak” dedi.

Kısıtlama, Güney Kore’nin kripto piyasaları üzerindeki gözetimi sıkılaştırma ve kripto varlıkları aracılığıyla kolaylaştırılan kara para aklama ve vergi kaçakçılığını ortadan kaldırmaya yönelik daha geniş düzenleyici çabasının bir parçası.

Birkaç gün önce, 22 Temmuz’da, Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), ülkede faaliyet gösteren 27 yabancı sanal varlık hizmeti sağlayıcısını (VASP), bildirimde bulunmadan veya lisanslama normlarına sahip olmadan Güney Kore vatandaşlarına hizmet vermeyi bırakmaları konusunda bir basın açıklaması yayınladı.

Son düzenleyici eylemler, Güney Kore’nin genel olarak kara para aklamayı ve vergi kaçakçılığını engellemeye yönelik daha geniş çabalarının bir parçasıdır. Kripto ile ilgili değişikliklerin 1 Ocak 2022’de yasalaşması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar