X


Uzun Vadeli Yatırımcılar Bitcoin (BTC) Satmaya Başladı mı?

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları hala plana sadık.
15:21
16 Mart 2021

Bitcoin (BTC) fiyatı, 15 Mart tarihinde gelen yüklü BTC fiyat haberi ile düşüşe geçti. Gemini kripto para borsasına 18.900 BTC aktarılması sinyali, bir anda beklenmeyen bir satış baskısı yarattı ve yatırımcıların paniği arttı.

Bitcoin’de Uzun Vadeli Yatırımcıların Bilançosu

Bugün ortaya çıkan haberlerde ise bu verinin aslında bir yanlışlıktan ibaret olduğu vurgulandı. Gemini borsasına yapılan bu transferin aslında cüzdanlar arası olduğu ve borsa dışından gelmediği belirtiliyor. Buna rağmen haber bir kere fiyatlandı ve düşüş resmen başladı. BTC fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 53.952 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %9 düşüş yaşadı.

Yanlış alarm olarak görülen 1 milyar dolarlık Bitcoin satışına rağmen ise bazı uzmanlar uzun vadeli yatırımcıların satış baskısına devam ettiğini vurgulamakta. Glassnode tarafından aktarılan bilgilere göre ise uzun vadeli yatırımcılar aslında ellerindeki BTC’leri satmayı hiç istemiyor olabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Transfer Edilen BTC’ler, Oldukça Yeni

Glassnode, yaptığı son araştırmada ağda transfer edilen BTC’lerin aslında “genç coinler” olduğunu vurguladı. Bu da transfer edilen BTC’lerin kazım tarihlerinin çok yeni olduğuna ve daha önce kazılan BTC’lerin cüzdanda güvenle durduğuna işaret etmekte.

Glassnode, uzun vadeli yatırımcıları cüzdanlarındaki BTC’leri en az 155 gündür saklayan yatırımcılar için kullanmakta. Kısa vadeli yatırımcıların ise 155 gün veya daha kısa süre içerisinde cüzdanlarındaki BTC’leri transfer eden kişiler için kullanıldığı belirtiliyor.

Glassnode tarafından paylaşılan grafikte yeşil ile gösterilen 3 veya daha fazla yıldan beri aktif olmayan BTC’lerin oranının rekora doğru ilerlemesi, uzun vadeli yatırımcıların satış düşünmediğini göstermekte. Glassnode, Bitcoin’in toplam arzının %58’inin şu an uzun vadeli yatırımcıların elinde olduğunu belirterek kısa vadeli yatırımcıların azınlıkta olduğuna değindi.

Bitcoin (BTC) Fiyatı 53.000 Dolara Geriledi

Tabii ki alınan BTC’lerin büyük bir kısmının karda olması da yatırımcıların satış yapmasını engelliyor olabilir. Lider kripto para birimi 61.000 doları gördükten sonra yeniden 53.000 dolara kadar gerilese de bu veriler parlak bir geleceğe işaret etmekte.

Uzmanların Bitcoin fiyat tahminlerinin ise 2021 yılı için oldukça olumlu ve altı haneli olduğu söylenebilir. Peter Brandt, BTC fiyatı için parabolik yükselişin devamında 200.000 dolar ve üstü hedefe sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar