reklamı kapat
 • BTC  :  34.313,49 ₺
 • ETH  :  2.088,42 ₺
 • BCH  :  4.005,57 ₺
 • XRP  :  2,52 ₺
 • NGC  :  2,87 ₺
 • BTC 34.313,49
 • ETH 2.088,42
 • BCH 4.005,57

Türkiye’nin İlk Çip Fabrikası Kuruluyor

25 Ağustos 2015
 • Coin TürkCoin Türk

Savunma, uzay, haberleşme ve enerji sektörlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek teknoloji ürünlerinin üretileceği Türkiye’nin ilk çip fabrikası ekonomik yükü hafifletecek teşviklerle desteklenecek.

ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi ortaklığında çalışmaları sürdürülen Türkiye’nin ilk çip fabrikasında yılda 28 bin 800 galyum nitrat transistörlü tümleşik devre üretilecek.

Bilindiği üzere şu anda Bitcoin ve kripto para madenciliği tamamıyla üretilen çiplerin verimliliğine göre şekilleniyor. ASIC cihazlar, yani Bitcoin madencilik ekipmanları, teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün elektrik sarfiyatını azaltıp, işlem hızını arttırılacak şekilde geliştiriliyor. Diğer tüm uygulamalar ve araçlarda olduğu gibi Bitcoin için de çip teknolojilerinin gelişmesi hayati önem taşıyor. Türkiye’de böyle bir fabrikanın kurulması ülkemiz açısından büyük bir atılım olabilir. Kim bilir belkide gelecekte kendi madencilik cihazımızı bile oluşturabiliriz.

Ntv’nin haberine göre, Fabrika için 60 milyon 908 bin liralık yatırım yapılacak. Üretim sürecinde kullanılacak makina ve teçhizatların ithalatına 12 milyon 595 bin 308 dolar ödenmesi öngörülüyor. Türkiye’de teknolojinin ve teknolojiye dayalı sanayilerin gelişimi açısından son derece önemli bir rol üstlenecek tesis, teşvik mekanizmalarıyla desteklenecek. Söz konusu yatırım için yüzde 90 vergi indirimi uygulanacak, yüzde 50 yatırım katkısı sağlanacak. Tesis üzerindeki vergi yükü de büyük oranda ortadan kalkacak. Fabrika, KDV istisnası ve Gümrük Vergisi muafiyetinden yararlanacak.

ÜRETİM 2016’DA

AB-MikroNano Genel Müdürü Prof. Dr. Ekmel Özbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesisin binasının tamamlanmak üzere olduğunu, temiz oda ve ilgili diğer ekipmanların da tesise yerleştirilmesiyle 2016 yaz aylarında çip üretimine başlayacaklarını belirtti. Şirketin tesis dahil 30 milyon dolarlık bir yatırımla kurulduğunu dile getiren Özbay, şunları kaydetti:

“Şirketimiz üniversite-sanayi iş birliği açısından Türkiye’ye örnek olacak. Türkiye’de ilk kez bir üniversite elini taşın altına koyuyor ve üniversitede geliştirilen teknolojinin ticarileşmesi için sanayi ile beraber bu tür bir iş birliğine giriyor. ‘Spin-off’ olarak adlandırılan ve ABD’de sayıları on binleri bulan bu tür yüksek teknoloji şirketleri, Türkiye’nin kalkınması açısından çok önem taşıyor.”

ASELSAN ve Bilkent Üniversitesinin eşit ortaklığıyla kurulan ASELSAN Bilkent Mikro Nano Teknolojileri San. ve Tic. AŞ (AB Mikro Nano), Türkiye’nin ticari anlamda ilk çip üreten şirketi niteliğini taşıyor. Türkiye, bu tesiste üretilecek galyum nitrat temelli çipler sayesinde savunma radarı, elektronik harp, güç elektroniği, uzay teknolojileri, elektrik iletim altyapısı, elektrikli araba, havacılık yüksek süratli tren ve 4G/5G cep telefonu sistemleri eşi stratejik teknolojiler üretebilen dünyanın 4. ülkesi pozisyonuna yükselecek.

Galyum nitrat üstün özellikleriyle bu alanda kullanılan diğer ürünlerden ayrılıyor. Galyum nitrat pazarının gelecek 10 yılda hızla büyümesi ve bu alandaki faaliyetlerin önemli ekonomik getirileri beraberinde getirmesi bekleniyor.

loading...
 • Pars Eren
  2 yıl önce

  üzülerek söylüyorum ki, GaN yani Gallium Nitride ile Radyo Frekansı (RF) haberleşme transistörleri ya da hibritleri yapılır. Bu materyalle bir mosfet dahi yapılamaz malzeme topolojisine aykırıdır. Kısaca ASIC yapılması için spesifik basit metal oksitler kullanılır. Bu yatırımın amacı sanırım tamamen telekoma yönelik 4g 5g ve uydular için çok yüksek frekanslı 2cm bandı altında çalışan hibritleri imal etmektir.

  1