X


Türkiye’de Sansasyonel Kripto Para Olayı: Tavsiyesine Uyan Kişiyi Kaçırdı

Türkiye'de kripto para yüzünden adam kaçırma olayı yaşandı!
19:28
13 Mart 2021

Türkiye’de özellikle Chiliz (CHZ) ve Avalanche (AVAX) gibi projelerin ulaştığı tanınma, kripto para sektörüne yönelik dolandırıcıların sayısını da arttırdı. Son dönemde sadece lider kripto para birimi Bitcoin değil neredeyse bütün kripto paralar önemli bir yükseliş elde etti ve dolandırıcıların bu sektöre olan ilgisi arttı.

Çinli Kripto Para Dolandırıcıları Sonrası Yeni Olay

Gün içerisinde ortaya çıkan ve 100’den fazla kişinin tutuklandığı yeni bir kripto para dolandırıcılık vakasından sonra ise ikincisi ortaya çıktı. Üsküdar’da yaşanan ve adam kaçırmaya kadar giden olay, yatırım tavsiyesi ile ortaya çıkmış gibi gözüküyor.

NTV tarafından aktarılan bilgilere göre, beş kişinin gözaltına alınması ile sonuçlanan olayda her şey bir kişinin diğerine yatırım tavsiyesi verip kazanmasını sağlaması ile başladı. S.A. isimli şahıs, arkadaşı L.A.’ya bir kripto para hakkında tavsiye verip 200.000 dolarını yatırmasını sağlıyor. Geçtiğimiz haftalardaki sert düşüşte terste kalan kişi önce ciddi bir zarar etse de sonunda 130.000 dolar kazanç elde etmeyi başarıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto Para Kazancından Daha Fazlasını İstedi

Yatırımın kazanca geçmesi ise L.A.’nın kazancından sadece 7.000 doları S.A.’ya göndermesini sağlıyor. S.A., bunu beğenmeyip daha fazla para isteyip en az 30.000 dolar talep ediyor. L.A.’ya konum atan ve görüşmek isteyen S.A., arabaya bindiğinde ise L.A.’ya bir sürpriz hazırlamış bir şekilde bekliyor. L.A. araca bindiğinde araçta bulunan R.H. isimli şahıs ise kendisini silahla tehdit ediyor.

Silahla tehdit edilen L.A. daha sonra boş bir işyerine getiriliyor ve burada daha fazla tehdide maruz kalıyor. Tehditlerden korkan L.A., direkt olarak S.A.’nın hesabına 10.000 dolar gönderse de şüpheliler bununla da yetinmiyor. En son evine kadar gelip daha fazla para talep edenlerden emniyete giderek şikayetçi olan L.A., beş kişinin gözaltına alınmasıın sağlıyor.

Emniyet, Şüphelileri Gözaltına Aldı

Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda S.A, S.S, R.H, A.Ç. ve A.N.T. isimli şüpheliler, “Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma”, “Yağma”, “6136 Sayılı Kanuna Muhalefet” suçlarından gözaltına alınıp adli makamlara sevk ediliyor.

Bu durum aslında kripto para sektörünün son dönemde dolandırıcıların ne kadar çok ilgisini çektiğini göstermekte. Yatırımcıların ise özellikle bunun gibi durumlara karşı dikkat etmesi gerekiyor. Bitcoin fiyatının da 60.000 dolar üzerine çıktığı şu günlerde bu dikkatin de maksimum seviyede olması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar