X


Türkiye’de Bitcoin İle Dolandırıcılık Faaliyetleri

14:13
27 Ocak 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkiye’de meydana gelen bir sanal dolandırıcılık faaliyetinde para yerine Bitcoin istendi. Başlatılan soruşturma kapsamında Emniyet yetkilileri tarafından CoinTürk’ten de bilgi talep edildi.

Sitemizin adının da içerisinde yer aldığı bir dolandırıcılık hikayesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle belirtmek isteriz ki, CoinTürk’ün adı bir yanlış anlaşılma sonucu bu olayda geçmektedir.
Bugün tarafımıza iletilen soruşturma evrakı kapsamında, dolandırılan kişinin tüm ticari bilgilerinin yer aldığı bilgisayar serverları hacker/hackerlar tarafından kilitlenip şifrelenerek, bu şifreyi açma karşılığında 500€ karşılığı Bitcoin talep edilmiş.

Olay geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde gerçekleşmiş.  Hackerlar, dolandırılan şahsın nasıl bitcoin alacağını ve nasıl gönderim yapacağını da açıklamayı ihmal etmemişler. Bu talimatlara uyarak 500€ karşılığı bitcoin alımı yapan mağdur, bitcoinleri istenilen adrese göndermiş. Ancak bu noktada bitcoin alım işlemleri yapılabilen sitelerden biri yerine yanlış bir anlaşılma sonucu CoinTürk’ün adı da soruşturma kapsamına girmiş. Dolandırılan kişi ifadesinde “coinleri coin-turk.com adresinden aldım ve dolandırıcılara gönderdim.” demiştir. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için gerekli başvurular tarafımızca yapılmış olup, diğer exchange sitelerinden biri ile isimlerimizin karıştırıldığı düşünülmektedir.

Not: Bu tatsız dolandırıcılık olayına maruz kalan N.D. ye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, bitcoin ile bu şekilde tanışmış olmasından dolayı üzüldüğümüzü ifade etmek istiyoruz.

Buradan tekrar uyarmakta fayda görüyoruz. Bizler, Coin-turk.com ya da farklı bir subdomain adı altında bitcoin al/sat işlemi gerçekleştirmiyoruz. Bitcoin’in adının içerisinde yer aldığı dolandırıcılık olaylarına alışkın olan bir topluluk olarak tüm okuyucularımızı yine de dikkatli olmaları ve bu tür talepler karşısında doğrudan emniyet güçleri ile irtibata geçmeleri konusunda uyarıyoruz. Bu olayın takipçisi olacağız ve gelişmelerle ilgili sizleri bilgilendireceğiz.

Ayrıca, kripto para dünyasında dolandırıcılıktan uzak durmak için bu yazımızı okumanızı tavsiye diyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar