Türkiye Ulaştırma Bakanlığı ile Anlaştılar! Metaverse Ortaklığı!

Ulaştırma Bakanlığı duyurdu. Hangi metaverse projesiyle anlaşıldı? Kurucusu kim ve neyi hedefliyorlar?
20:36
15 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Metaverse geçtiğimiz yılın son iki çeyreğinde oldukça popülerdi. Bugünlerde coşku azalmış olsa da önemli adımlar atılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ile ortaklık duyurusu yapan metaverse projesi bugün duyuruldu. Peki Bakanlık hangi projeyle anlaştı? Anlaşmanın detayları neler?

Ulaştırma Bakanlığı’ndan Metaverse Açıklaması

Bugün Türkiye saatiyle 14:00’da MetaVision resmi hesabı üzerinden aşağıdaki paylaşımı yaparak Ulaştırma Bakanlığı ile ortaklık yaptıklarını açıkladı. Detayların ise çok yakında açıklanacağı bilgisi paylaşıldı.

Ulaştırma Bakanlığı saat 18:00’da resmi Twitter hesabı üzerinden ortaklığı teyit etti. Bakanlığı paylaşımındaki “Yerli ve Milli Metaverse Platformu” vurgusu ise dikkat çekti.

Kripto paralarlar ilgili regülasyon çalışmaları devam ederken hükümet Metaverse ve NFT alanında önemli adımlar atıyor. Düzenlenen forum (Forum Metaverse) ve devlet üniversitelerinin Metaverse’ü bazı müfredatlara ekliyor olması dikkat çekicidir. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Forum Metaverse etkinliğinin açılış konuşmasında “Gelecek, onu tasarlayana aittir” ifadesini kullanmıştı.

MetaVision Nedir?

Öncelikle platformun internet sitesine erişimde (yoğunluktan dolayı olabilir) sorun yaşanıyor. LinkedIn profilinde ise şirket iş tanımı olarak “Yeni nesil yaşam deneyimi, Sanal Mağaza, Dijital Pazarlama ve Oyun” ifadelerini kullanıyor. Yaklaşık 10 çalışanı bulunan MetaVision’un merkezi İstanbul, Kadıköy de bulunuyor. Yerli metaverse projesi tanımına da bu detay uyuyor. Platformun kurucusu ve CEO’su olan Furkan Yılmaz’ın profiline göre proje Mart 2021 tarihinde başlatılmış ve 1 yıl 6 aydır çalışmalar devam ediyor.

Furkan Yılmaz 2017 ve 2020 tarihleri arasında Çengelköy Vitra şubesinde proje ve satış müdürü olarak çalışmış. 2009 ile 2017 yılları arasında ise MGF tasarım isimli firmada proje yöneticisi olarak çalıştığını LinkedIn profilinden görebiliyoruz.

3 gün önce BlueZilla ile ortaklığını duyuran proje metaverse odaklı oyun projesi olarak ortaya çıkıyor. Aşağıdaki görselde platformu görüyorsunuz.

NFT market üzerinden eşya alarak giyinebiliyor oyun aracılığıyla sosyalleşebiliyorsunuz. Ortaklığın detayları henüz açıklanmadığı için Ulaştırma Bakanlığı ile nasıl bir iş birliğine girildiği bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar