reklamı kapat
 • BTC  :  34.889,94 ₺
 • ETH  :  2.179,02 ₺
 • BCH  :  4.167,98 ₺
 • XRP  :  2,81 ₺
 • BTC 34.889,94
 • ETH 2.179,02
 • BCH 4.167,98

Türkiye Kripto Para Ekosistemi ve CoinTürk

7 Haziran 2017
 • Levent KurtLevent Kurt

Dile kolay, 2014 Mart ayında başladığımız yolculukta 3 koca seneyi devirmiş bulunuyoruz. Bu zamana kadar Bitcoin, kripto paralar ve blockchain teknolojileri hakkında yaptığımız yayınlarla yüz binlerce insanı bu ekosistem ile tanıştırdık. Binlerce makale yayınladık ve yeni projelerle Türkiye kripto para ekosistemine katkıda bulunmaya çalıştık.

Bitcoin ve diğer kripto paraların yükselen değerleriyle birlikte ana akım medyada ve toplumda oluşan merak ve ilgi giderek artıyor. 100 milyar doları aşan toplam piyasa değeri ve günlük 4 milyar dolarlık işlem hacmiyle kripto paraların yıldızı daha da parlıyor. Bundan sonraki dönemde de bu ilginin giderek artacağını tahmin ediyoruz. Özellikle Bitcoin, Ethereum ve Ripple’ın domine ettiği pazara yeni oyuncular girmeye devam ederken her geçen gün onlarca farklı proje duyuruluyor.

Bu çerçevede CoinTürk olarak elimizden geldiğince yeni ve gelecek vaat eden projeleri tanıtıyoruz. Örneğin 2014 yılının ortalarında yeni proje olarak tanıttığımız Ethereum bugün 25 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. İlk çıktığında $0,3 seviyelerinde olan fiyat bugün 300 dolara dayanmış durumda.. Değerini bir yana bırakalım, Ethereum bugün yüzlerce farklı projenin ve girişimin altyapısını oluşturuyor, ayrıca yeni projelere ilham veriyor. Bu örnekteki gibi yeni projeleri de, okurlarımızın desteğiyle duyurmaya devam edeceğiz.

Şimdi biraz CoinTürk istatistiklerine göz atalım ve Türkiye kripto para ekosistemini değerlendirelim..

Günlük olarak sitemizi ziyaret eden okurların sayısı on binleri aştı. Şu anda günlük 15,000 tekil ziyaretçi ile Türkiye’nin en büyük ve en çok okunan kripto para portalı olmanın gururunu yaşıyoruz. Aylık istatistiklere baktığımızda tekil olarak 200,000 kişinin CoinTürk’ü ziyaret ettiğini görmekteyiz. Bu rakam farklı alanlardaki sitelerle kıyaslandığında yüksek gibi görünmese de, dünya çapında kısmen küçük bir topluluğun bildiği ve kullandığı bir teknoloji için büyük ve gelecek vaat eden bir rakam.

Öte yandan, bu sayı bize Türkiye’de bu işi merak ve takip eden kişi sayısını tahmin etmemizi sağlayabilir. Elbetteki Cointürk’ü bilmeyen ve sitemizi ziyaret etmeyen kripto para meraklıları da olabilir, bu da tahmin etmeye çalıştığımız sayının 200,000’den çok daha fazla olabileceğini gösteriyor. Türkiye bu açıdan yeni teknolojilere çok meraklı ve ilgi duyan bir ülke; fakat gerçekleştirilen proje sayısına baktığımızda ne yazık ki aynı şeyi söylemek çok mümkün değil. Henüz hala diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da onlarca ülkenin gerisindeyiz. Kripto Para sektörünü hem kurumlar, devlet ve yöneticiler açısından hem de girişimciler açısından uzaktan izlemekle yetiniyoruz. Umuyoruz son zamanlarda oluşan farkındalıkla birlikte hem yasal anlamda olumlu adımlar atılır, hem de yurt dışına açılabilecek girişimciler ortaya çıkar..

Bizi yıllardır takip eden, yorumlar ve öneriler gönderen tüm okurlarımıza saygılarımızı sunuyor ve teşekkürü bir borç biliyoruz. Sizden aldığımız destekle daha iyisini yapmak için yoğun çalışmaya devam edeceğiz..

Levent Kurt
CoinTürk Genel Yayın Yönetmeni

loading...
 • Dedan
  10 ay önce

  Peki levent bey yeni çıkacağı söylenen infinity economics / XIN hakkında bir araştırmanız var mı varsa eğer bununla ilgili bilgilerinizi paylaşırmısınız

  1