X


Türev veriler, Solana’nın (SOL) Kısa Vadeli Bir Zirveye Ulaştığını Gösteriyor

Türev veriler Solana'da eğiliminin tersine dönmediğini gösteriyor.
10:25
26 Eylül 2021
Türev veriler, Solana'nın (SOL) Kısa Vadeli Bir Zirveye Ulaştığını Gösteriyor
Okuma Süresi: 3 Dakika

Popüler kripto para birimi Solana (SOL), Ağustos ayından bu yana %508 oranında ralli yaptıktan sonra 9 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 216 dolara ulaştı.

Türev Veriler Solana’da Neyi İşaret Ediyor

SOL rallisi sırasında Ethereum ağının ortalama işlem ücretinin 40 doları aştığını belirtmekte fayda var. NFT pazarına artan ilgi, yatırımcıların Solana’ya geçişini hızlandırdı ve bu da FTX‘in 6 Eylül’de NFT marketplace lansmanı ile desteklendi.

Yukarıdaki tablo, SOL’un Avalanche (AVAX) ve Cosmos (ATOM) ile karşılaştırıldığında iki aylık performansını göstermektedir. Her ikisi de aynı merkezi olmayan uygulama kullanıcı tabanı için savaşıyor ve Ethereum’a (ETH) kıyasla daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunuyor.

Sektördeki büyük oyuncular, Ethereum’a karşı potansiyeli nedeniyle Solana’nın ekosistemine de yatırım yaptı. Haziran ayında, Andreessen Horowitz ve Polychain Capital, Solana Labs’de 314 milyon dolarlık bir finansman turuna öncülük etti ve bu da risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz, Polychain Capital ve Alameda Research tarafından finanse edildi.

Solana Ağındaki Kesintisi SOL Fiyatını Nasıl Etkiledi?

Solana’nın kurucusu ve CEO’su Anatoly Yakovenko 2021 SALT Konferansı’nda yaptığı açıklama ile ağın “belirli bir kullanım durumu için optimize edildiğini söyledi.

Yakovenko daha sonra şunları ekledi:

“Pareto verimliliği ödünleşimleri var. Karma güç güvenliği için optimize edersem, bu çok fazla TPS’ye sahip olamayacağım anlamına gelir. Birinden birini seçmeniz gerekir.”

14 Eylül’de Solana ağı 12 saatten fazla süren bir kesinti yaşadı. Ekip, işlem yükünde saniyede 400.000’e ulaşan büyük bir artışın ağa bunaldığını ve doğrulayıcıların çatallanmaya başlamasına neden olan bir hizmet reddi yarattığını açıkladı.

Öte yandan SOL fiyatındaki son gerilemeye rağmen, Solana vadeli işlem piyasaları toplam açık faiz, iki ayda %640 artışla 1 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu rakam Solana’nın türev piyasasını Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un ardından üçüncü en büyük pazar yapıyor. Bu veriler yatırımcıların ilgisini doğruluyor, ancak vadeli işlem alıcıları (uzun vadeli) ve satıcılar (şort) her zaman eşleştiğinden bu durum yükseliş olarak kabul edilemez.

Türev Piyasalar Dengeli Bir Duruma İşaret Ediyor

Ters takas olarak da bilinen kalıcı sözleşmeler, genellikle her sekiz saatte bir ücretlendirilen gömülü bir orana sahiptir. Bu ücret, herhangi bir kur riski dengesizliği olmamasını sağlar. Pozitif bir fonlama oranı, uzun vadelilerin (alıcıların) daha fazla kaldıraç talep ettiğini gösterir.

Ancak bunun tam tersi, short’ların (satıcıların) ek kaldıraç gerektirdiği durumlarda ortaya çıkar ve bu da fonlama oranının negatife dönmesine neden olur.

Yukarıda gösterildiği gibi, sekiz saatlik ücret, 5 Eylül’de %0,12’lik bir zirveye ulaştı ve bu, haftada %2,5’e eşdeğerdir. Bu anlık artış, SOL 7 Eylül’de aşırı oynaklıkla karşı karşıya kaldığı için hızla ele geçirildi. 195 dolarda zirve yaptıktan sonra, SOL fiyatı 9 saat içinde %35 düştü ve kaldıraçlı pozisyonları tasfiye ederek long ve short pozisyonlar arasındaki mevcut dengeye yol açtı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar