X


Tüm Bitcoin’lerin Yüzde 70’i 6 Aydır Hareket Etmedi!

Bitcoin'i HODL edenlerin sayısı gitgide daha da artıyor.
10:00
28 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

HODL kelimesi uzun bir süre önce Bitcoin (BTC) ile kripto para yatırımcılarının hayatında bir yer edindi. Teknik olarak sahip olduğun BTC’leri satmamak ve sonuna kadar elinde tutmak anlamına gelen bu ifade, şu sıralar oldukça popüler.

Mevcut bütün BTC miktarının %70’inin son 6 aydır hiç hareket ettirilmediğini belirten ünlü analist Alistar Milne, bunun bir tür hazırlık olduğunun altını çizdi.

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Geliyor

Milne böyle bir istatistiğe ulaştığımız son tarihin, 2016 yılı Bitcoin yarılanması öncesi olduğunu ifade etti. 2016 yılı Bitcoin yarılanmasından sonra da lider kripto para biriminin 2017 yılı sonuna doğru 20.000 dolara çıktığı birçok kişi tarafından bilinen bir gerçek.

Bitcoin her 4 yılda bir geçirdiği BTC blok ödülü yarılanması güncellemesine yine yaklaşıyor. Tahmini olarak 2020 yılının Mayıs ayı ortalarında yaşanması beklenen yarılanma, blok ödülü miktarını yarı yarıya düşürecek. Bu da doğal olarak piyasadaki günlük BTC akışının yarı yarıya azalmasına ve talebin artması durumunda ciddi bir arz sıkıntısına neden olacak.

Arz-talep dengesindeki böylesi güçlü bir değişim, elindeki BTC’leri satmayan kişilerin kısa süre sonra çok daha yüksek birim fiyattan bunları satabilmelerini sağlayabilir. Bitcoin blok ödülü yarılanması hakkında daha fazla bilgiyi bu haberden de okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar