X


“The Age of Cryptocurrency” Adlı Kitap Blockchain’de Kayıt Altına Alındı

14:04
6 Şubat 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Wall Street Journal yazarları Paul Vigna ve  Michael J. Casey tarafından hazırlanan “The Age of Cryptocurrency” / “Kripto Para Çağı” adlı kitap Blockchain‘e kalıcı olarak kaydedildi. Kitap bu özelliğiyle hem dijital zaman damgalı ilk kitap olarak kayıtlara geçti, hem de Blockchain’e kaydedilmiş ilk materyal oldu.

Digital Currency Council (DCC) yöneticilerinden Dan McArdle, kitabı Blockchain‘de yer alan 341705 numaralı bloğun içerisine unique bir hash oluşturularak kopyaladı. Böylece kitabın varlığı insanlık tarihinin bugüne kadar hiç görmediği bir sistemle güvenli ve reddedilemez bir şekilde kanıtlandı. Kitabın Blockchain kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

Yapılan işlem pratikte çok fazla işe yaramıyor gibi görünse de, gelecekte Blockchain altyapısı kullanılarak yapılması planlanan potansiyel uygulamalara ilham vermesi açısından çok önemlidir. Belki de yakın gelecekte basılı kağıtlardan kurtulup Tapu Senedi gibi değerli belgelerimizi bu şekilde muhafaza edeceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar