X


Bitcoin’e 2 Yıl Daha Verin (?)

10:58
9 Şubat 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

“Bitcoin’e yalnızca iki yıl verin, muhteşem şeyler göreceksiniz.”

Andreas Antonopoulos, Bitcoin ekosisteminin ilerleyen yıllarda giderek daha büyüyeceğini düşünüyor ve zirveye çıkması için en az 2 yıla daha ihtiyacı olduğuna inanıyor. Bitcoin aktivisti Antonopoulos bir röportajında, Bitcoin fiyatının şu anda düşüşte olmasına rağmen, kripto para sektörünün bu zamana kadar 500 milyon doların üzerinde yatırım aldığını ve bu yatırımların giderek büyüdüğünü vurguluyor. Yatırımların büyümesindeki en büyük nedenin ise kripto para sistemine olan inanç olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin’in gerçek değeri sürekli olarak tartışıla dursun, kripto para teknolojilerinin -çoğu zaman söylediğimiz gibi- hala emekleme aşamasında olduğu bilinmelidir. Ekosistemi dışarıdan izleyen kişiler ve sistem içi kullanıcılardan bir çoğu Bitcoin’i sadece değeri ile biliyor ve onun maddi varlığı karşısında heyecanlanıyorlar. Bu insanlar için kripto para teknolojisi hala ikinci planda; fakat asıl heyecanlanması gereken konu, bu sistemin varlığıdır. Sistemdeki daha az kullanıcı ise asıl gerçeğin farkında ve kripto para teknolojisiyle oluşacak avantajları görmüş ve inanmış. Bitcoin fiyatının inmesi veya çıkması bu gerçeğin farkında olanları ilgilendirmiyor ve onların inancı Bitcoin 1 dolar olsa da 10.000 dolar olsa da devam ediyor ve edecek.

Ülkemizde ve dünyada sistem içerisinde olan (yani elinde Bitcoin ve kripto para bulunan) çoğu kullanıcı kripto paraları sadece kolay yoldan para kazanma aracı olarak görüyor. Evet Bitcoin’in bir çok özelliği ve kullanım alanlarının yanında, yatırım aracı olarak da kullanılması doğrudur; fakat yalnızca altın gibi bir emtia olarak düşünmek Bitcoin’e biraz haksızlık olacaktır. Yatırım yaparken Bitcoin’in sunduğu diğer avantajları dikkate alarak çok yönlü ve uzun vadeli düşünmek gerekir.

Andreas Antonopoulos, bu sitem içerisinde yer alan büyük bir Bitcoin destekçisi; fakat daha objektif bir bakış açısıyla doğruyu söylemek gerekirse, bence Bitcoin’in gerçek değerine ulaşması için 2 yıldan daha fazla bir zamana ihtiyacı var. Çünkü gerçek değer ancak, Bitcoin’in veya ilgili bir uygulamanın (Blockchain altyapısı ile oluşturulmuş) her eve girmesiyle ve orada kullanılmasıyla anlaşılabilir. Bu arada gerçek değer, yalnızca Bitcoin’in 10.000 dolara çıkması ile ilgili değildir, buna ek olarak, Bitcoin’in dünya çapında yaygın olarak kullanılması ve ona saygı duyulması gerçek değerine ulaştığının en büyük göstergesi olacaktır. Diğer yandan, her eve girmesinin çok uzun bir zaman alacağını biliyorum; fakat günümüzde teknolojinin seyri tam olarak kestirilemiyor, kripto para sistemiyle yaratılacak her düzeyden insanın kullanabileceği bir uygulama, bu tarihi tahminimizden çok daha kısa bir süreye çekebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar