Tezos Nasıl Alınır?

Özet

  • Staking özelliği ile ön plana çıkan Tezos Coin nasıl alınır?
17:09
17 Ağustos 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Tezos, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz uygulama tabanlı bir blockchain projesidir. XTZ isimli kripto para birimi ise ağın yönetim token’ı olmanın yanı sıra aynı zamanda kullanıcıların Staking için satın alıp kilitlediği varlık olarak bilinmektedir. 2019 yılında damga vuran bir kripto para olan XTZ,  top 10 kripto para arasına hızlı bir giriş yapmayı başarmıştı.

Peki 2019 yılında Bitcoin’den bile fazla konuşulan Tezos altyapısı nedir ve XTZ coin nasıl satın alınır?

Tezos Coin Nedir?

Tezos almadan önce ilk olarak Tezos Coin hakkında daha fazla bilgi öğrenmek yatırımcıların yararına olabilir. Arthur ve Katheen Breitman tarafından 2014 yılında geliştirilmeye başlanan proje, bir süre iç çatışmalar yüzünden piyasaya sürülemedi. 2017 yılında yapılan ICO ile 230 milyon dolardan fazla fon toplansa da söz konusu fonlar bir süre boyunca yaşanan iç çatışmalar nedeniyle Tezos Vakfı yönetiminde kaldı.

Aynı Ethereum gibi akıllı kontrat tabanlı merkeziyetsiz bir ağa sahip olan Tezos Coin’in en yenilikçi ve tutulan özelliği ise Staking oldu. Staking özelliği temelde kullanıcıların sahip olduğu ağ token’larını bir kuruma veya bir kişiye devrederek bundan belirli bir gelir elde etmesini sağlıyor. Kullanıcı bunu yaparak ağdaki değişim için oy kullanma hakkını da Staking yaptığı süre boyunca kaybetmiş oluyor.

Tezos ağı Ethereum’dan farklı olarak Proof-of-Stake yani hisse ispatı  konsensüs modeline de sahiptir. Bu da Staking özelliğinin ağda uygulanabilmesini sağlayan unsur oldu. PoS sistemi ve Staking özelliği ile “demokratik blockchain” olarak da tanınan Tezos, belli dönemlerde seçime gider ve yatırımcılar sahip oldukları token başına oy hakkına sahip olabilir. Tezos bu özelliği ile ön plana çıksa da 2019 yılında 0,40 dolardan 2 dolara kadar çıkması ile en çok sağladığı kazanç ile yatırımcıların gözünü boyadı.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle de 4,10 dolardan işlem gören Tezos Coin, tüm zamanların rekor seviyesine ulaşarak başarılması güç bir işe imza attı. Peki rekor tazeleyen XTZ coin satın almak için ne yapmak gerekiyor? Aslında aşağıdaki birkaç basit adım “XTZ Coin nasıl alınır” sorusunun cevabı niteliğinde.

Tezos Nereden Alınır?

XTZ satın almak için ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance‘i kullanmak yeterli olacaktır.

Tezos Coin satın almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • XTZ almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından USDT’yi yani Tether’i işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna XTZ yazın ve altta açılan XTZ/USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “XTZ AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek EOS alma işlemini tamamlayın.

Tezos Satın Al

Binance üzerinden XTZ satın almak sağladığı likidite açısından oldukça hızlı gerçekleşecektir. Borsadaki likiditenin fazla olması, alış veya satış emirlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Buna ek olarak sunulan güvenlik de kullanıcılar için ayrı bir artı puan olarak görülecektir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI