X


Tellor Nedir?

Tellor, off-chain yüksek değerli verileri Ethereum'a getirmek için tasarlanmış merkezi olmayan bir Oracle'dır.
13:00
15 Eylül 2020

Tellor, off-chain yüksek değerli verileri Ethereum’a getirmek için tasarlanmış merkezi olmayan bir Oracle’dır. Tellor’un kuruluş amacının, Ethereum’da bir türev protokolü olan Daxia’nın bir oracle’a ihtiyaç duyması olduğu belirtiliyor. Daxia’daki sözleşmelerin üstesinden gelmek için fiyat veri noktaları sağlamak için oracle’a güvenildiği ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak Ethereum ağında 1 Ağustos 2019’da başlatılan Tellor, Ethereum’daki Oracle sorununu ele almayı hedefliyor.

Tellor’un hem platform hem de kripto para olarak popülerliği artmaya başladıkça “TRB coin Binance, TRB coin satın al, TRB coin nereden alınır” gibi konular daha çok merak edilmeye başladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

TRB Coin Nedir?

TRB Coin (Tributes), Tellor Oracle ağına güç veren token’dır. TRB coin, madencileri veri sağlamaya teşvik ediyor, oracle’ları güvende tutuyor ve dapp uygulamalarının on-chain veri talep etmesine izin veriyor.

Tributes coin’in platformda birçok kullanım alanı bulunuyor. İlk olarak kullanıcılar ihtiyaç duydukları belirli verileri talep etmek için TRB’yi kullanabilirler ve bir madenci verileri on-chain olarak gönderdiğinde ödül olarak TRB ile ödeme alır.

İkinci olarak tüm madencilerin, rekabet edebilmeleri ve madenciliğe başlayabilmeleri için Tellor akıllı sözleşmesine TRB yatırması gerekiyor. Çünkü bu durum, bir madenci kötü bir veri parçası göndermeye çalıştığında değerine itiraz edilebilmesini ve ardından kötü niyetli oldukları için işlemlerin durudurulmasına imkan tanıyor. Son olarak ise TRB tahmin edilebileceği gibi sistemde oy kullanmak için kullanılabiliyor.

Bunun yanında platformun açıklamalarına göre Blockchain ağı çoğunlukla diğer uygulamalarla birlikte çalışmayan bir ağ. Tellor da tam olarak bunu çözmeyi hedeflediklerini ifade ediyor. Blockchain’in güvenilir finansal sözleşmelere izin veren harika sistemler olduğunu ifade eden Tellor projesi, BTC / USD fiyatı, faiz oranı ve hatta spor skoru gibi Ethereum’da olmayan bilgilere erişilmesi gerektiğinde bu verilerin zincire yerleştirilebilmesi için üçüncü kişilere güvenilmesi gerektiğini ifade ediyor. Tellor ise bu noktada akıllı sözleşmelerin verilerini almak için rekabet eden bir madenci ağını kullanarak bu merkezi partilerden kurtuluyor.

Tellor Coin

“TRB coin satın al, TRB coin nereden alınır” gibi konularla ilgilnen için güncel fiyatlardan bahsetmek de faydalı olacaktır. Yazının yayına hazırlandığı sırada 35,87 dolardan işlem gören TRB coin, CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin karşısında da 0,00336394 BTC ile işlem görüyor. Bunların yanı sıra 52.790.130 USD işlem hacmi ile piyasa değeri açısından 150. sırada yer alan TRB token’ın ortalama 24 saatlik işlem hacminin 65.508.250 USD olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan bu noktada TRB token’ın 19 Kasım 2019’da 1,11 dolar ile en dip seviyeyi ve 29 Ağustos 2020’de 89,66 dolar ile en yüksek seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

TRB Coin Yorum

Özellikle DeFi patlamasının ardından gözde kriptolara haline gelen DeFi token’ları arasında TRB coin’in de yer alıyor olması TRB’nin yatırımcıların dikkatini çekmesi için yeterli oldu. Önemli borsa listelenmelerinin ardından artan fiyatıyla daha da popülerlik kazanan TRB coin, arkasındaki platformunda da güç alarak ilerlemeye devam ediyor gibi görünüyor.

Bunlara ek olarak projenin yatırımcıları arasında ConsenSys, Binance ve MakerDAO gibi büyük isimlerin bulunması projeninn güvenilirliği açısından bir artı olarak değerlendiriliyor.

TRB Coin Nasıl Satın Alınır?

Son zamanların popüler kripto paralarından olan TRB coin’i dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance ile satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar