X


Tecrübesiz Yatırımcı Hayatını Mahveden Bir Hata Yaptı!

Tecrübesiz bir yatırımcı yanlışlıkla bir işlem için 9.500 dolar ödedi.
10:25
6 Kasım 2020

Tecrübesi bir yatırımcı, merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap’te 120 dolarlık bir işlem için istemeden 9.500 dolar ücret ödedikten sonra hayatının mahvolduğunu iddia etti. Bunun için de borsayı ve cüzdanı suçladı.

Tek Bir İşlem İçin 9.500 Dolarlık Ücret

5 Kasım’da bir Reddit kullanıcısı “ProudBitcoiner”, MetaMask cüzdanında “Gas Limit” ve “Gas Price” giriş kutularını karıştırdıktan sonra tek bir işlem için yanlışlıkla 23.5172 Ethereum (ETH) ödediğini bildirdi. Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda kullanıcı, “Metamask, önceki işlemimde ‘Gas Limit’ alanını doğru miktarla doldurmadı ve bu işlem başarısız oldu, bu yüzden bunu bir sonraki işlemde manuel olarak değiştirmeye karar verdim, ancak ‘Gas Limit’e 200.000 yazmak yerine ‘Gas Fee’ alanına yazdım. Bu yüzden bu işlem için 200.000 GWEI ödedim ve hayatımı mahvettim.” ifadelerini kullandı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kullanıcı, yakın zamanda MetaMask sürüm 8.1.2’yi indirdiğini ve daha önce Gas Limit alanının doldurulmasıyla ilgili sorunla karşılaşmadığını belirtti. Redditor “Mcgillby” ise MetaMask’ın, girilen Gas Fee cüzdan tarafından hesaplanan tahmini fiyatı önemli ölçüde aştığında kullanıcıları bir işlemi onaylamaya zorlayan önlemler getirdiğini öne sürdü ve “Bir sonraki bloğa dahil edilmesi gereken miktarı önemli bir miktarda aşıyorsun gibi bir uyarı alacağını düşünür ve onaylamanı sağlar. Metamask zaten önerilen işlem ücretini otomatik olarak hesaplıyor, bu nedenle birisi önerilen işlem ücretini büyük bir farkla aşarsa fazladan bir onay alamayacakları için fazla işlem ücreti ödeme için herhangi bir neden görmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Uniswap, alım satımların doğrudan kullanıcı cüzdanı tarafından yürütüldüğü ERC-20 token’ları için merkezsiz bir borsa olarak nitelendirilebilir. Dolayısıyla kullanıcılar bir işlem için ödemek istedikleri gas fee yani işlem ücretini manuel olarak kendiler ayarlayabilirler.

Gizemli İşlemler

Haziran ayında da her biri yaklaşık olarak 130 dolar değerinde olan iki Ethereum (ETH) işlemi için 2,6 milyon doların harcandığı gizemli işlemler ortaya çıkmıştı. Analistler bu gizemli işlemler için kara para aklama botunda oluşmuş olabilecek basit bir hata, eski bir çalışandan intikam alınmak istenmesi ya da basit bir insan hatası gibi açıklamalar getirmişti.

Bu şüpheli işlemlerden birisi SparkPool havuzu tarafından kazılmıştı ve SparkPool yöneticisi Shelton Qiu, konu hakkında yaptığı açıklamada göndericinin kendilerine ulaşmasını beklediklerini belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar