X


Tayvanlı Yetkililer Bitcoin’in Yasaklanmadığını Belirtiyor

07:30
25 Kasım 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Tayvan’ın en yetkili banka, sigorta ve güvenlik düzenleyicisi konumundaki Finansal Yönetim Komisyonu (FSC) son günlerde ülkede kulaktan kulağa yayılan, ülkenin daha sıkı politikalara yöneldiği söylentilerine rağmen Bitcoin’e bakışlarının değişmediğini ima ediyor.

Tayvan Merkezi Haber Ajansı CNA, hazırladığı haberde FSC’nin Bitcoin ve dijital paraların yasa dışı olduklarına dair açıklamalar yaptığını izleyicilerine aktardı. Açıklamaların, direkt olarak alıntılanmasa da söylentilere göre yasalara ilişkin bir oturumda dijital paraların yasalara aykırı olduğunu söyleyen FSC başkanı Tseng Ming-Chung’a ait olduğu belirtildi. CNA daha sonra yaptığı bir haberde ise Tseng’in ‘FSC’nin yasa dışı faaliyetlere önlemler almak için Tayvan polisi ve Merkez Bankası ile çalışacağı’nı söylediğini aktardı.

Ancak ajans Coindesk’e yaptığı açıklamada yapılan haberlerin anlatıldığı kadar doğruluk payı taşımadığını belirtti.

FSC’nin Bankacılık Bürosu Coindesk’e yazdığı mailde şunlara yer verdi:

“2013’ün sonuna geldiğimizde Çin Merkez Bankası ve FSC Bitcoin’i ‘sanal para’ olarak tanımladıkları ortak bir açıklama yapmıştı. Ek olarak Bitcoin’in basılı olmamasını ve taşıdığı riski düşünerek bankalara Bitcoin almamayı ve takasta kullanmamayı şart koştu. FSC’nin bu konudaki tutumu hâlâ aynı.”

Kurumun dijital paraların faaliyetlerini azaltmayı mı amaçladığı yoksa tamamen yasaklamak mı istediği ise şimdilik bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar