X


Bir Bitcoin Kaç Hamburger Ediyor?

07:30
24 Kasım 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitbond’un açıkladığı Bitcoin alım gücü endeksi, 1 bitcoin ile bulunduğunuz ülkeye göre kaç Bigmac hamburger alabileceğinizi gösteriyor.

Bitcoin’in değeri Amerikan Doları veya diğer para birimleriyle ölçülüyor; ama problem tam da bu para birimlerinin değerlerinin de dalgalı olmasıyla başlıyor. Endeksin yaratıcıları Bitcoin’in gündelik değerinin sabit bir şeyle ölçülmesi gerektiğini söylüyor, mesela bir BigMac fiyatı gibi. Onlara göre bu Bitcoin’in değerini daha ‘sindirilebilir’ yapıyor.

Endeks farklı ülkelerdeki Bitcoin takas oranı ile The Economist’in yayınladığı BigMac endeksi temel alınarak hesaplanmıştır. 1 bitcoin’in alım gücü ülkeden ülkeye ciddi oranlarda değişebilir: Bir bitcoin ile ABD’de yaklaşık olarak 70, Çin’de 125 ve Rusya’da 211 hamburger alınabiliyor. Türkiye’de de 1 Btc karşılığı 92 hamburger almak mümkün.

Projenin yaratıcıları endeksin birçok kullanım amacına gebe olduğunu düşünüyor. Örneğin endeks Bitcoin borçlanmasında adil bir ölçüm birimi olarak ya da bir internet mağazasında dolar veya diğer para birimleri yerine BigMac’lerle fiyat belirlemede kullanılabilir.

Kaynak: Coinfox

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar