X


Tayland’dan Bir Garip Kripto Yasağı: Sadece Bazı Coin’ler ve Token’lar Yasak

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yaptığı bir açıklama sadece bazı kripto para birimlerinin yasaklandığını ifade etti.
10:10
12 Haziran 2021

Elde edilen son bilgilere göre Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para birimi borsalarının şaka coin’leri, taraftar token’ları, non-fungible token’lar (NFT) ve borsalar tarafından piyasaya sürülen coin’ler ile işlem yapmasını yasakladı.

Sadece Bazı Coin’ler Yasak

Bu düzenlemeden sadece şaka amaçlı olarak piyasaya sürülen ve mem coin’ler olarak bilinen Dogecoin (DOGE) gibi kripto para birimlerinin değil tokenize edilmiş sanat ve koleksiyon ürünlerinin de etkileneceği ifade ediliyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre bu karar Cuma günü itibari ile hemen yürürlüğe girdi ama geçmişe dönük bir şekilde işlemeyecek.

Elde edilen bilgilere göre bu yasak, SET listesindeki Jay Mart’ın dokuz yerel yıldız ve ünlüyle bağlantılı olarak ülkedeki ilk NFT’leri piyasaya sürme niyetini açıklamasından hemen sonra geldi. Eğer yasak gelmemiş olsaydı yapılan açıklamalara göre bu durum, Jay Mart’ın kripto para birimi JFin’in benimsenmesini ve kripto para birimine olan ilginin artmasını sağlayacaktı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve değiştirilemez olduğunu onaylayan NFT‘ler, sahibine bir mülkiyet kanıtı sağlamak için Blockchain’de kaydediliyor. Son zamanlarda NFT’ler dijital sanat eserlerini bazı durumlarda milyonlarca dolara satmanın popüler bir yolu haline geldiler.

Bu Kripto Paralar Yasak

Öte yandan Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu genel sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol, borsaların aşağıdaki özelliklerden hepsine ya da herhangi birine sahip olan kripto para birimlerinin alım satımının yasaklandığını söyledi:

  • Herhangi bir amacı olmayan, fiyatları sosyal medya trendleri ile belirlenen ve şaka coin’leri olarak adlandırılan kripto para birimleri
  • Influencer’lar için ya da herhangi bir hayranlık ve taraftarlık üzerine üretilmiş kripto paralar
  • Herhangi bir nesne üzerinde belirli haklar veren non-fungible token’lar
  • Bir Blockchain işleminde kullanılan ve bir borsa ya da borsa ile ilgili kişiler için piyasaya sürülen kripto para birimleri.

Düzenleyici kurum, borsaların 30 gün içinde kurallara uyması ve gerekli revizeleri yapması gerektiğinin altını çizdi.

Aslında şaka amaçlı coin‘lerin kullanımının yasaklanması bir dereceye kadar anlaşılabilir olsa da diğer kripto para birimleri ve token‘ların neden yasaklanmış olduğu ile ilgili kafa karışıklıklarının olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar