Symbiosis Finance’ın CMO’su Yatırımcılardan Gelen Soruları Yanıtladı

11:28
14 Aralık 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Symbiosis Finance’ın CMO’su sizlerden gelen soruları cevapladı…

1-Türkiyede oldukça büyük bir ilgi topladınız, Türk kullanıcılar için özel bir etkinlik yapmayı düşünüyor musunuz?

 • Türkiye’yi her zaman en iyi pazarlarlardan biri olarak gördük, peki ya neden? Her geçen gün kripto paralara karşı olan adaptasyon, teknolojiye karşı olan büyük ilgi var. Türkiye DeFi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri bu yüzden buradayız.

2-Türk kullanıcılar için Türkçe telegram grubu kurmayı planlıyor musunuz?

 • Evet, şimdilik ana odağımız global grubumuzu büyütmek ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak ardından lokal telegram grupları kurmayı planlıyoruz. Türkiye grubu da kurmayı planladığımız ilk lokal topluluklardan biri olacak.

3-SİS token için herhangi bir farming programı başlatmayı düşünüyor musunuz?

 • Evet bir veya iki hafta içinde SİS için bir farming programı başlatacağız.

4-Sis token Ethereum dışında diğer ağlarda da kullanılabilir olacak mı?

 • Zincirler arası çalışan bir projenin tek bir ağda olması beklenemez, gelen taleplere göre SİS token’ı Avax, Polygon, BSC ve desteklenen diğer ağlarda yayınlamayı düşünebiliriz. Gelen talebe göre değerlendirme yapacağız.

5-Symbiosis Layer 2 ağları (Arbitrum, Optimism, Zkysnc vb.) gibi ağları destekleyecek mi?

 • Aralık 2021-Ocak 2022 tarihleri itibari ile Arbitrium ve Optimism desteğini eklemeyi planlıyoruz. Ancak nihai amacımız ileride tüm Layer 2 ağlarını desteklemek.

6-Symbiosis’in test aşamasına katılan erken kişiler için bir airdrop programı düşünüyor musunuz?

 • Aslında hali hazırda tester’lar için bir airdrop yaptık, yakın zamanda yeni bir airdrop yapar mıyız emin değilim. Ama hata bulanlar ve tester’lar için yakında yeni bir duyuru yapabiliriz.

7-Symbiosis Finance’ı yayınlarken DeFi’daki hangi sorunlara çözüm bulmayı düşündünüz? Symbiosis hangi problemi çözecek?

 • Çözmek istediğimiz 2 ana konu var: Çözmek istediğimiz ilk problem farklı ağların birbirini ile çalışabilmesi. Farklı ağlardaki likiditenin birbirine kolayca geçiş yapması ile birlikte zincirlerdeki kilitli fon miktarındaki (TVL) orantısız dağılımı çözmek istiyoruz. Çözmek istediğimiz ikinci sorun ise DeFi platformlarının sahip olduğu karmaşık kullanıcı arayüzü, Symbiosis Finance olarak insanların DeFi platformlarını kullanırken tıpkı telegram veya whatsapp kullanır gibi çok kolay şekilde bu platformları kullanmasını istiyoruz

8-Tüm bu ağlar arasında swap ve köprü görevini gerçekleştirmek için büyük bir likiditeye ihtiyacınız yok mu ? Bu likiditeyi nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

 • Dürüst olmak gerekirse bu operasyonları yürütmek için çok büyük likiditeye ihtiyacımız yok. Her takas için sabit havuzlar kullanıyoruz bu sayede oldukça verimli bir likiditeye sahibiz. Akıllı yönlendirme denilen bir sistem ile bu havuzları verimli şekilde kullanıyoruz.

10-Sizinle iletişimde olan ve yatırım yapmayı düşünen kurumsal yatırımcılar var mı?

 • Hali hazırda Blockchain.com Spartan grup ve birçok kurumsal yatırımcıdan yatırım aldık. Dragonfly ve birkaç şirket sayesinde likidite sağladık bu yüzden şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum.

11-Symbiosis üzerindeki akıllı kontratların güvenliği ne şekilde sağlanacak?

 • Güvenlik en çok önem verdiğimiz konulardan biri bunun için ‘’Threshold Signature Scheme’’ denilen bir sistem ile cüzdan özel anahtarlarını üç parçaya bölüyoruz ve bu sayede herhangi bir taraf özel anahtarın tamamına sahip olamıyor, bu merkeziyetsizlik ile güvenliği arttırıyoruz. Buna ek olarak zincirdeki işlemleri onaylayan kişiler, düğümler (node’lar) sisteme katılmak için bir miktar SİS token stake etmek zorundadır. Bu sistemde yanlış işlemleri onaylayan düğümler cezalandırılır. Bu sayede güvenliği bir üst aşamaya çıkartıyoruz.

12-İlk aşamada SIS tokeni hangi borsalarda listelemeyi planlıyorsunuz?

 • SIS bu ayın başında Gateio ve Bybit’de listelendi. Bugün itibariyle SIS Okex’de de listelendi. Bir kaç borsada daha tokenımızı listelemek için çalışıyoruz.

13-SIS token’ın Symbiosis ekosistemindeki rolü nedir? Neden bir token’a ihtiyaç duydunuz?

 • SIS token , Symbiosis DAO ve Hazine için bir yönetişim aracı olarak kullanılır. Bunun da ötesinde aktarıcı ağ düğümleri, fikir birliğine katılmak ve takasları işlemek için SIS’i stake etmek zorundadır.

14-Test aşamasında herhangi bir ciddi hata ile karşılaştınız mı?

 • Hayır, hiçbir ciddi hata ile karşılaşmadık.

15-Önümüzdeki 5 yıl boyunca DeFi ekosisteminin ne kadar büyüme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorsunuz?

 • Symbiosis, üzerine inşa edilecek birçok proje için bir temel görevi görüyor. TCP/IP aktarımının internetin benimsenmesindeki rolünü hepimiz biliyoruz. Symbiosis DeFi ekosistemi için bu geçişi sağlayacak ve ekosistemin büyümesine yardımcı olacaktır. DeFi ekosistemi büyüme konusunda harika bir potansiyel taşıyor, bunu hep birlikte göreceğiz…
Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar