SUSHI Coin Nedir?

Sushi coin, merkezsiz bir borsa olan ve aynı zamanda bir Uniswap fork’u olan SushiSwap platformunun yerel token’ıdır.
06:20
10 Eylül 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Sushi coin, merkezsiz bir borsa olan ve aynı zamanda bir Uniswap fork’u olan SushiSwap platformunun yerel token’ıdır. SushiSwap kendisini “geliştirilmiş ve topluluk dostu” bir Uniswap olarak tanımlıyor. SushiSwap, piyasa yapıcılarının bulunduğu geleneksel borsaların aksine kullanıcıların likidite sağladığı bir DEX olarak nitelendiriliyor.

Bu yazımızda, “SUSHI Coin, SUSHI Token, SushiSwap, SushiSwap nereden alınır?” konularına değineceğiz.

SushiSwap Nedir?

SushiSwap, kullanıcıların piyasa yapıcı olduğu ve bunun karşılığında ödüllendirildiği merkezsiz bir borsadır.

SushiSwap platformunda Müşterini Tanı (KYC) prosedürleri uygulanmıyor. Bu, herkesin işlem yapabileceği ve likidite havuzlarına katkıda bulunabileceği anlamına geliyor. Dolayısıyla platformda işlem yapmak için herhangi bir onaya ihtiyaç yok. Böylece birçok kişi onay olmadan işlem yapmanın avantajından faydalanıyor.

Buna ek olarak platformun likidite havuzuna katkı yapan herkes SUSHI token kazanıyor. Böylece kullanıcılar hem yatırım yapmış hem ödül kazanmış oluyorlar. Bunun yanında SushiSwap modeli de kullanıcılar açısından oldukça olumlu karşılanıyor. SUSHI token’ın %0,25’i doğrudan aktif likidite sağlayıcılarına gidiyor. Ayrıca kullanıcılar SUSHI token’ı Ethereum’a (ETH) dönüştürebiliyor.

Bunların yanı sıra SushiSwap platformunun kullanımının da oldukça kolay olduğu ifade ediliyor. Websitesinde kullanıcı karşısına çıkan ilk sayfada “Unlock Wallet” ya da “See The Menu” seçeneklerinden birini seçerek Ethereum cüzdanını bağlayabiliyor ve böylece işlem yapmaya başlamış oluyor. SushiSwap, MetaMask veya WalletConnect olmak üzere iki seçenek sunuyor. Kullanıcılar ise herhangi bir kural olmadan iki seçenekten birini değerlendiriliyor.

Yukarıda bahsi geçen seçim yapıldıktan sonra kullanıcılar kolaylıkla token’larını likidite havuzlarına göndermeye başlayabiliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken; çeşitli likidite havuzlarının bulunuyor olması ve bu havuzların her birinin yıllık getirisinin farklı olmasıdır.

SUSHI Token Nedir?

Sushi coin, Uniswap fork’u olan ve aynı zamanda bir merkezsiz bir borsa olan SushiSwap platformunun yerel token’ıdır.

SUSHI token’ları, likidite madenciliği için ödül olarak veriliyor. Ayrıca SUSHI token, sahiplerinin platformun yönetimine katılmasına izin veriyor ve yatırımcılar tarafından protokole ödenen ücretlerin bir kısmını onlara iade ediyor.  Ayrıca platformun yönetimi için token sahipleri, SUSHI coin’leri kullanarak iyileştirme teklifleri de sunabiliyor.

Bunlara ek olarak yazının yayına hazırlandığı sırada 3 dolardan işlem gören SUSHI coin Bitcoin karşısında da 0,00028917 BTC ile işlem görüyor. CoinMarketCap verilerine göre 265.837.666 USD işlem hacmi ile piyasa değeri bakımından 54. sırada yer alan SUSHI coin, 643.794.330 USD 24 saatlik işlem hacmi ile de dikkat çekiyor.

Ayrıca SUSHI token’ın 29 Ağustos 2020’de 0,6965 dolar ile en düşük seviyeyi ve 1 Eylül 2020’de11,93 dolar ile en yüksek seviyeyi gördüğünü belirtmekte de fayda var.

SUSHI Coin Yorum

Aslında SUSHI token’ın genel olarak fiyat açısından yorumla aldığı görülüyor. Çünkü coin’in fiyat grafikleri oldukça volatil ve iyi bir kazanç getirdiği gibi zaman zaman kayıplara da yol açabiliyor. Bu da yatırımcılar arasında değerlendirilmesi gereken bir fırsat olarak nitelendiriliyor.

Ayrıca SUSHI token’ın Binance gibi borsalarda listelenmesinin ardından da fiyatında oldukça büyük artış hamleleri olduğu görülüyor ve bu durum token’ın popülerliğinin artmasını sağlıyor.

SUSHI Coin Nasıl Satın Alınır?

SUSHI token’ı dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance ile güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar