X


Stellar, Coin Yakma İşlemi İle Menkul Kıymet Yasasını İhlal Mi Etti?

Stellar Lumens'in 55 milyar adet token yakma işlemi SEC için tehdit oluşturuyor mu?
20:00
10 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük 10. kripto para birimi olan Stellar Lumens (XLM), geçtiğimiz günlerde 55 milyar adet XLM token’i yakarak aslında başarılması zor bir adım attı.

XLM bu yakma işlemi ile beraber yüzde 25 üzerinde artış yakaladı ve toplam piyasa değeri açısından da ciddi bir değer elde etti. İlgili haber hakkındaki detayları buradan okuyabilirsiniz.

Ancak sosyal medya platformu Reddit üzerinde açılan bir konu, Stellar yönetiminin bu hamle ile ABD Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal etmiş olabileceğini belirtmekte. İlgili gönderide Stellar Foundation’ın sahip olduğu token’lerinin yarısını yakma kararının aslında bir şirketin hisse senedine yönelik yaptığı eyleme benzediği vurgulanmakta. ABD’nin finansal regülatörü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu benzer sebeplerden ötürü Kik gibi birçok kripto para projesine dava açıp istediğini elde etse de, henüz XLM projesine yönelik böyle bir adım atılmadı.

İçerik Rehberi

EOS, XRP ve XLM

SEC buna ek olarak geçtiğimiz tarihlerde dünyanın en büyük ICO’sunu yapan EOS‘un arkasındaki firma Block.one‘a da menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 24 milyon dolarlık ceza kesmişti. EOS’un bu ICO ile topladığı miktar ise 4 milyar doların üzerinde ve aslında 24 milyon dolarlık ceza şirketi rahatlatmış bile sayılabilir.

SEC’in EOS’a yönelik tavrı XLM yatırımcıları için olumlu gibi gözükse de, yapı olarak XRP’ye oldukça benzeyen XLM de yakında Ripple yönetimine açılan benzer bir dava ile karşı karşıya kalabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar