Starbucks’tan Şok Edici Kripto Para Açıklaması

Dev kahveci zinciri hakkında çıkan haberler herkesi heyecanlandırmıştı. Firma sözcüsünün yaptığı son açıklama kullanıcıları üzecek cinsten.
09:00
6 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz hafta kripto paralar için olumlu gelişmelerin yaşandığı ancak piyasanın değer kaybettiği bir hafta oldu diyebiliriz. Kripto para severleri heyecanlandıran olumlu gelişmeler arasında Starbucks’a ilişkin iddialar bulunuyordu. Firmanın sözcüsü tarafından yapılan açıklama tüm kullanıcıları üzdü.

Dünyaca ünlü kahveci dükkanı zinciri Starbucks geçtiğimiz günlerde piyasada büyük yankı uyandıran bir iddiayla gündeme geldi. İddiaya göre şirket tüm noktalarında kripto paraları birer ödeme yöntemi olarak kullanacaktı. Ancak şirketin sözcülerinden birisi bu iddiaları tamamıyla yalanladı. Dünyaca ünlü haber kuruluşları söz konusu haberlere bültenlerinde yer vermişti.

3 Ağustos Cuma gününde New York Menkul Kıymetler Borsası’nın operatörü tarafından açıklanan planlar kripto para piyasasını bir hayli yakından ilgilendiriyor. Bu planlarla “dijital varlıklar için küresel anlamda yeni bir platform ve ekosistem” meydana getirilmesi hedefleniyor. Plana dahil olan kurumlar arasında Starbucks, BCG ve Microsoft gibi her biri kendi sektörünün lideri olma niteliğine sahip büyük isimlerin de yer aldığı belirtiliyordu.

Operatör tarafından yapılan açıklamalar birçok medya kuruluşunda derhal gündeme getirildi. Bu kuruluşlara Bloomberg ve CNBC gibi dev isimler de dahil. CNBC’de konuya ilişkin yapılan değerlendirmelerde kripto severleri heyecanlandıran şu ifadelere yer verilmişti:

Starbucks’ın Microsoft’la yaptığı yeni ortaklık müşterilere Frappuccino’larını bitcoin’le ödeme imkanı verecek.

Bu ifadelere dayanarak Starbucks’ın kripto para karşılığında müşterilerine ürün satacağı anlamını çıkarabiliriz. Aslına bakılırsa kripto severleri heyecanlandıran şey de tam olarak bu. Ancak iddiaların yalanlanması kelimenin tam anlamıyla kripto kullanıcılarının hevesini kursağında bıraktı.

Firma sözcüsü “müşterilerin Frappuccino’larını Bitcoin’le ödeyemeyeceklerini” ifade ederek iddiaları sert bir dille yalanladı. Ancak şirketin bir platform oluşturmayı amaçlayan bir çalışma grubuna dahil olduğu doğrulandı. Platformun adının Bakkt olduğu ifade ediliyor. Bu platformla “Bitcoin gibi dijital varlıkların Starbucks’ta kullanılabilecek ABD dolarına çevrilmesi” hedefleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar