X

Stablecoin Düzenlemelerinin, Potansiyel Olarak Piyasada Ne Gibi Etkileri Olabilir?

Son dönemlerde çok sayıda regülatör kurumun radarına giren stablecoinler regülasyonları, piyasayı ne yönde etkileyebilir?
11:35
18 Kasım 2021

Kripto varlıkların kullanımının yaygınlaşması ve yükselen piyasa değeri ile birlikte bazı kripto para birimleri, regülatörlerin radarına girdi. Özellikle değeri fiat para birimlerine sabit stablecoinler, ABD finans kurumları arasında çokça tartışma konusu oldu.

Regülatörler Endişeli

110 milyar doları bulan stablecoin piyasasında, şirket politikalarındaki eksiklikler nedeniyle şeffaflığından endişe duyulan Tether gibi stablecoin ihraççılarının banka usülü düzenlenme ihtimallerine yol açtı.

ABD’nin kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimini (CBDC) ihraç etmesinin potansiyel fayda ve risklerinin tartışıldığı bir konuşmada Senatör Cynthia Lummis, konu hakkındaki endişelerini dile getirdi. Senatör, stablecoin şirketlerinin şeffaf bir şekilde varlıklarını %100 nakit ile desteklemesi gerektiğinin ve bu şirketlerin de düzenli olarak denetlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yasal Düzenlemeler, Kullanım Alanlarını Genişletebilir mi?

Birçok regülatör kurumun iddiaları üzerine yatırımcıların aklındaki soru işaretlerini giderecek bir açıklama yapamayıp somut veriler sunamayan Tether, bu süreçte rezervlerin eksikliğine duyulan endişeyi, büyük ölçüde gideremedi. Bu süreçte çok sayıda düzenleyici kurum, Tether’in dolaşımda olan USDT‘leri desteklemek adına yeterli rezervi bulunmadığı yönünde iddiaları dile getirdi. Regülatörler için stablecoin düzenlemeleri, kripto para birimleri arasında artık birinci öncelik haline geldi.
Stablecoin alanında getirilecek yasal düzenlemeler, bu varlıkların kullanım alanının genişlemesine yol açabilir. Yasal düzenlemeler çerçevesinde borç verme, stake etme gibi kripto hizmetleri, ilerleyen süreçlerde ana akım finansal sistemin bir parçası olabilir.Ek olarak bu yasal düzenlemeler ile Tether gibi stablecoin şirketleri, şeffaf bir yapıya sahip olarak yatırımcıların şüphesini de ortadan kaldırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar