f Son Dakika: SEC Yeni Kripto Soruşturmasını Duyurdu! Milyon Dolarlık Ceza Geldi! › COINTURK

Son Dakika: SEC Yeni Kripto Soruşturmasını Duyurdu! Milyon Dolarlık Ceza Geldi!

Özet

  • SEC, kripto odaklı yanıltıcı reklamları nedeniyle Titan Global Capital Management'a soruşturma başlattı.

  • Şirket 1 milyon 42 bin $ ceza ödeyecek.

  • SEC önümüzdeki günlerde trade uygulamalarına daha fazla dava açabilir.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
17:19
21 Ağustos 2023

Kripto para piyasalarındaki ihlallerle 2023 yılında çok daha yakından ilgilenen ABD SEC soruşturmalara devam ediyor. Son bütçe toplantısında yetkililerde daha büyük bir ekip için on milyonlarca dolar talep eden Gensler şimdi yeni bir soruşturma daha duyurdu. Biraz önce SEC’in sitesinden yapılan duyuruda reklam ihlallerine odaklanılmıştı.

İçerik Rehberi

SEC Kripto Para Cezası

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bugün, New York merkezli bir FinTech yatırım danışmanı olan Titan Global Capital Management’a yanıltıcı reklamlarda varsayımsal performans ölçümleri kullandığı için suçlamalar yönelttiğini duyurdu. SEC ayrıca Titan’ı, müşterilerin kripto varlıklarının saklanmasıyla ilgili yanıltıcı açıklamalara, müşteri sözleşmelerinde uygunsuz “hedge maddelerinin” kullanılması dahil uyum hatasıyla suçladı.

SEC‘in kararına göre, mobil trading uygulaması aracılığıyla bireysel yatırımcılara birden fazla karmaşık strateji sunan Titan, Ağustos 2021’den Ekim 2022’ye kadar olan bir süre boyunca yüzde 2700 kazanç elde ettiğini iddia ediyordu. SEC bu rakamların gerçek olmadığını savunuyordu.

“Karmaşık stratejiler sunarken ve pazarlarken, yatırım danışmanları mevcut ve potansiyel yatırımcılara yapılan açıklamaların doğruluğunu sağlamalıdır. Komisyon, pazarlama kuralını, varsayımsal performans ölçütlerinin kullanılmasına izin verecek şekilde değiştirdi, ancak yalnızca danışmanlar dolandırıcılığı önlemek için makul şekilde tasarlanmış gerekliliklere uyarsa. Titan’ın reklamları ve açıklamaları, bazı stratejilerinin yatırımcılar için yanıltıcı bir tablo çizdi. Bu eylem, tüm danışmanların uyumluluğu sağlamaları için bir uyarı niteliğindedir.”

Titan soruşturmada iş birliği yaptı ve SEC’in Danışmanlar Yasası’nı ihlal ettiğine dair kararına rıza gösterdi. Titan, SEC’in bulgularını kabul veya reddetmeksizin toplamda 1 milyon 42 bin dolar ceza ödeyecekler.

SEC önümüzdeki günlerde bu alanda faaliyet gösteren daha fazla trade hizmetine soruşturma açabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI