Son Dakika! Beklenen Oldu O Konuştu Kripto Yükselişe Geçti! Ne Söyledi?

Özet

  • Fed üyesi Harker bu ay faiz artırımı beklemiyor.

  • Harker faiz artışlarının etkisini göstermeye başladığını söyledi.

  • Haziran ayı faiz beklentisi: %70 ihtimalle sabit bırakılacak. (FedWatch)
20:09
1 Haziran 2023

Kripto para yatırımcıları için 1 Haziran’ın yoğun bir gün olacağından bahsetmiştik. Beklenen oluyor. Fed üyesi Harker olumlu açıklamalarda bulundu. Dün de yaptığı açıklamalar bu minvaldeydi ve bugünkü konuşmanın da kripto paraları yükseltebileceğinden bahsetmiştik. Bitcoin fiyatı hızla 27.100 doların üstüne çıktı.

Kripto Paralar Neden Yükseldi?

Açıklamalar gelirken Bitcoin fiyatının 15 dakikalık mumda 27.166 dolara kadar yükseldiğini gördük. Yaklaşık 400 dolarlık bu artışın arkasında Fed üyesi Harker tarafından yapılan iyimser açıklamalar yatıyordu. Haziran toplantısında alınacak kararla ilgili şunları söyledi;

“Fed’in faiz artırımlarının işe yaradığına dair umut verici işaretler görüyorum. Enflasyondaki düşüş hayal kırıklığı yaratacak kadar yavaş, enflasyon hala Fed’in hedefinin çok üzerinde. Ek politika sıkılaştırmasına ihtiyaç olup olmayacağını değerlendirmek için verileri yakından izliyorum. ABD Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tutabileceği noktaya yakın. 2023’te GSYH büyümesinin %1’in altında kalacağını ve işsizlik oranının %4,4’e yükseleceğini tahmin ediyorum.”

Dün Jefferson ve Harker faiz artışına ara verilebileceğini söylemişti. Bu da Bitcoin fiyatının dün benzer bir yükseliş yaşamasına neden olmuştu. Bugünse yükseliş kısa sürse de BTC fiyatı yazı hazırlandığı sırada 27.000 dolara yakın seyrediyor.

Kripto Paralar Ne Olur?

Haziran toplantısında faiz artışı %70 ihtimalle beklenmiyor. Borç tavanı sorunu çözüldü ve Hong Kong kripto adımını atıyor. Haziran ayı yükseliş için gayet müsait bir dönem. Bugün gelen PMI verileri de ekonomideki hızlı büyümenin yavaşlamış olabileceğini gösterdi. Ancak istihdam tarafı beklenen ölçüde yavaşlamış değil. Yarın gelecek ücret artışı ve tarım dışı istihdam verisiyle birlikte yatırımcılar volatilitenin arttığını görebilir.

Risk iştahı halen zayıf bu sığ likiditenin yatay fiyat hareketleri doğurmasına neden oluyor. Uzmanlar artık bunun tersine döneceğini söylese de Temsilciler Meclisindeki borç tavanı onayı bile BTC fiyatını hareketlendiremedi.

Bitcoin fiyatının yeniden 29.000 doları hedefleyebilmesi için 27.300 dolar üstünde kapanışlara ihtiyacı var. 5 Haziran tarihine kadar Senato’nun borç tavanını onaylayıp Biden’ın imzalaması için hazır hale getirmesi bekleniyor. Belki de Bitcoin beklenen yükselişine bundan sonra başlayabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar