Şimdi Bu Altcoini Hedeflerine Koydular! Kriptonun Karanlık Yüzü!

Hedeflerine koydukları üçüncü altcoini de bitebilecekler mi? En büyük kripto paraları dibe çekmek için uğraşıyorlar.
19:20
12 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Hedefe koydukları altcoinleri yok etmek pahasına, para kazanma hırsıyla ellerinden geleni yapıyorlar. Nerede bir zafiyet varsa bunu istismar etmek için harekete geçen bir şirket var. Waves, LUNA ve şimdide en büyük altcoini hedeflerine koydular. Ne yapmaya çalışıyorlar? Kripto para yatırımcılarını zarara sokmak için can atan bu şirkete ne olacak?

Ethereum (ETH) Neden Düşüyor?

Ethereum’a 1:1 sabitle işlem görmesi beklenen token şu anda 1 Ethereum’un altında işlem görüyor. stETH, stETH’nin en büyük sahiplerinden biri olan Alameda Capital’in saldırısıyla 1 Ethereum’a olan sabitliğini kaybetti. Perşembe sonundan bu yana pegg kaybedildi ve Alameda, elindeki tüm tokeni sattı.

stETH’nin ETH fiyatlarıyla doğrudan bir bağlantısı yoktur. Ethereum birleşmesi yayına girdikten sonra kullanılabilir olacaklar. Ancak tokenin AAVE ve Lido gibi DeFi platformlarında teminat olarak ana rolü, DeFi için korkunç sonuçlar doğurabilir. stETH’deki keskin kayıplar da Ethereum‘da panik satışına neden oluyor.

Şu anda Ethereum 2.0 zincirinde kilitli olan ETH’yi temsil eden stETH, genellikle DeFi platformlarında daha fazla ETH ödünç almak için teminat olarak kullanılır. Ancak fiyatı büyük ölçüde düşerse, token kullanarak ETH ödünç alan pozisyonlar tasfiye edilmeye açıktır. Sahipler, açık piyasada STETH satmak zorunda kalacak ve bu da token için daha da büyük bir fiyat düşüşüne neden olacak. Bu olayın ETH fiyatları üzerinde çok az doğrudan etkisi olsa da ikinci en büyük kripto para biriminin panik satışına neden olduğu görülüyor.

Şu anda, DeFi platformu Celsius, çok sayıda müşteri fonunu stETH’ye kilitledi ve bu fonlar geri ödemeye tabidir. Müşteriler mevcut STETH gerilemesinden korkacak olursa, bu Celsius’u geri ödemelerle aşırı yükleyecek ve potansiyel olarak bir likidite krizine neden olacaktır. Bu tıpkı 1 milyon müşterisi olan bir bankaya yüz binlerce müşterinin aniden gelip parayı çekmek istemesine benziyor. Bu olaya “bank run” deniyor.

DeFi zaten kaosu hissediyor gibi görünüyor. DeFi Llama’dan elde edilen veriler, en büyük dört platform olan MakerDAO, Curve, AAVE ve Lido’nun son 24 saat içinde kilitlenen toplam değerde ortalama %6’lık bir düşüş yaşadığını gösteriyor.

Kriptonun Karanlık Yüzü

Alameda, bu istismarcıların başında geliyor. İlk olarak Waves hakkındaki iddialar dolaşıma girdiğinde Alameda suçlanmıştı. Waves yetkilileri, şirketin altcoin için açığa satış yaptığını (short) pozisyonlarını daha fazla para kazandıracak hale getirmek için de bu iddiaları dolaşıma soktuklarını söyledi. Fakat Alameda başarılı oldu. Waves fiyatı 50 doların üzerinden 5 dolara kadar %90 eridi.

LUNA krizinin ardında da Cidatel ile Alameda gibi şirketler suçlanmıştı. Waves, LUNA ve son olarak stETH olayıyla Alameda kendini artık gizlemeye ihtiyaç duymadan para kazanmaya devam ediyor. Fakat blockchain izlenebilirdir, geçmişe dönüş işlemler silinmez. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Alameda ve onun yolundan giden şirketlere yıkıcı davalar açıldığını görebiliriz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar