Şimdi Bitcoin (BTC) 27.000 Doların Altına Düştü! Kripto Paralar Neden Düştü?

Özet

  • Fed üyesi Kashkari faizlerin daha da artabileceğini söyledi.

  • Kripto paralar Fed açıklamaları nedeniyle düşüyor.

  • Son 2 gündür gelen veriler kripto piyasalarının lehineydi.
17:59
11 Mayıs 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fed üyeleri yine yaptı yapacağını, Bitcoin yeniden düşüyor. Üstelik iki gündür pozitif gelen verilere rağmen. Kripto para piyasalarındaki satışların arkasında riskini azaltmak isteyen yatırımcıların ürkekliği yatıyor. Haziran toplantısına kadar Fed olası aşırı iyimserliği baskılamak için benzer hamleler yapmaya devam edebilir.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Bitcoin fiyatı tekrar 27.000 doların altına indi ve 26.952 doları gördü. Kısa vadede 27.200 dolar seviyesinin kaybedilmiş olması daha büyük satışların yolda olabileceğini gösteriyor. Eğer BTC cephesindeki olumsuz hissiyat bu şekilde devam ederse 25.000 dolara doğru daha büyük bir satış dalgası görebiliriz.

İki gündür pozitif gelen verilere rağmen kripto paraların düşüyor olmasının elbette bir sebebi var. O da Fed üyelerinin Salı ve bugün yaptığı açıklamalar. Veriler Fed için faiz tavanını ilanını vaktinin artık geldiğini söylerken Fed üyeleri piyasaları baskılıyor.

Fed Açıklamaları

Fed üyesi Kashkari kripto paraların düşmesine neden olan açıklamalarda bulundu. Veriler iyi gelse de üyelerin yaptığı açıklamaların dozu arttıkça yatırımcılar endişeleniyor. Peki Kashkari bugün neler söyledi?

“Tersine dönen getiri eğrisi bankalar üzerinde gerçek bir baskı oluşturuyor. Enflasyon düşüyor, ancak oldukça ısrarcı oldu. Bu da uzun bir süre daha devam etmemiz gerekeceği anlamına geliyor. Borç tavanı tartışmalarını yakından takip ediyoruz, ancak bunu çözmek yürütme organı ve kongreye bağlı. Tahminimce bu yüksek enflasyon dönemi sona erdiğinde düşük enflasyon ve düşük faiz ortamına geri döneceğiz. Tüketici harcamalarında bir çöküş ya da ekonominin hizmet tarafında bir yavaşlama olduğuna dair kanıt görmüyorum. Şu anda Fed politika spektrumunun daha şahin ucundayım. Politika beklentilerimi veriler yönlendiriyor. Yüksek enflasyon daha yerleşik hale gelirse, faizlerin daha uzun süre yüksek kalması gerekecek. Piyasalar enflasyonun hızla düşeceği konusunda haklıysa, faizlerin normalleşebileceği düşünülebilir. Maksimum istihdama ulaştığımıza ikna olmadım. Enflasyonu %2’ye düşürdüğümüzde hedefin değiştirilmesi konusunda bir konuşma yapabileceğimiz düşünülebilir. Fed’in %2’lik enflasyon hedefi yakın gelecek için kalıcıdır. Banka çalkantıları ekonomi için yavaşlama kaynağı olabilir. Enflasyon azaldı ancak Fed’in %2’lik hedefinin oldukça üzerinde. Ücret artışı bir miktar yumuşadı ve istihdam piyasası güçlü.”

Kashkari faiz tavanına yaklaşılmadığını söylediği için piyasalar Haziran ayında da artış olma ihtimalini fiyatlıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI