Sıcak Gelişme: BUSD İçin ABD Emir Verdi! Bitcoin (BTC) Düşüyor!

ABD'li düzenleyicilerin son hamlesi kripto para piyasaları üzerinde baskı oluşturuyor.
12:28
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’li düzenleyiciler kripto para piyasalarını hedef alan hamlelerine hız verdi. SEC ve NY düzenleyicisi harekete geçti. FTX iflasının ardından kripto endüstrisine güven azaldı ve düzenleyici kurumlar benzer bir iflas dalgasının geleneksel piyasaları etkilememesi için çeşitli önlemler alıyor. Bunların büyük kısmı sert önlemler.

Binance BUSD

Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 21.500 dolarda bulunuyor ve düşmeye devam ediyor. Kritik destek seviyesi 21.400 dolar bölgesinde ve eğer bu seviye kaybedilirse 20.900 ve 19.800 dolarlı seviyelere kadar erime devam edebilir. Altcoinlerde fiyat düşüşü %5’i çoktan aştı. New York Finansal Hizmetler Departmanı, Binance USD ihraççısı olan blockchain şirketi Paxos Trust’a stablecoin ihracını durdurmasını emretti. En büyük üçüncü stablecoin olan BUSD etrafındaki bu korku tüm piyasaya sıçradı.

New York düzenleyicisinin eylemleri, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Paxos’a karşı bildirim yayınlamasından saatler sonra geldi. Binance CEO’su CZ bunun bir FUD olduğunu iddia etse de mevcut durum ve atılan resmi adımlar önemli bir risk olduğunu söylüyor.

Binance Haberleri

NYDFS tarafından gönderilen emre göre yeni BUSD basılamayacak ancak Paxos ürünün itfalarını yönetmeye devam edecek. Üçüncü en büyük stablecoin üzerindeki en son düzenleyici eylem, kripto piyasası etrafında artan incelemenin ardından geldi. SEC, kripto stake hizmetlerinin daha geçen hafta menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini ilan ederek Kraken’i stake teklifini tamamen kapatmaya zorladı. Coinbase, stake ürünlerinin menkul kıymet olmadığını iddia ederek mücadeleye devam ediyor.

Kripto piyasasındaki menkul kıymetler tartışması uzun süredir devam ediyor ve SEC’in XRP tokeninin arkasındaki ihraççı Ripple’a karşı dava açmasından bu yana odak noktasında. Üç yıldır devam eden dava yakından izleniyor ancak henüz bir sonuca ulaşmadı. Stablecoin şirketlerinin düzenlenmesi geçtiğimiz yıl LUNA iflasının ardından ABD’de yoğun gündem olmuştu. Bankalara benzer yükümlülüklerin getirilmesini isteyen siyasiler henüz bu konuda yasal bir çerçeve oluşturmadı. Ancak düzenleyici kurumlar mevcut yasaların kriptoya uyarlanması için yoğun çaba harcıyor. Bu süreçte kaybedense kripto para yatırımcıları oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar